tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Vietnam roste navzdory pandemii

Vietnam zůstává jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě navzdory negativním dopadům pandemie Covid-19. Zatímco světová ekonomika se letos propadne do hluboké recese (poslední odhad IMF z června 2020 předpokládá pokles o 4,9%) růst vietnamského HDP by měl i v tomto krizovém roce zůstat v pozitivních číslech a pohybovat se mezi 3-4%.

Vietnam bude patřit k několika málo zemím, které si v letošním roce zachovají pozitivní růst, a s největší pravděpodobností bude také nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě.  Dle odhadů IMF by měl Vietnam v tomto roce vzrůst o 2,7%, odhady Asijské rozvojové banky pak hovoří až o 4,1%. Samotná vietnamská vláda si stanovila v červnu 2020 nový růstový cíl pro tento rok ve výši 4% z původně plánovaných 6,8%.

Vietnamská ekonomika samozřejmě nemohla zcela uniknout negativním ekonomickým dopadům pandemie. Vzhledem k vysoké závislosti na exportu a prudkému propadu poptávky na hlavních vývozních trzích se počínající ekonomická krize podepsala zejména na výkonu vietnamského exportního průmyslu. Významný propad ale zaznamenal také cestovní ruch a celý sektor služeb v souvislosti s omezením cestování a s celkovým uzavřením země  pro zahraniční turisty. V první polovině roku tak vzrostl vietnamský HDP o pouhých 1,8%, což je vůbec nejnižší růst za posledních třicet let.

Celkově je však vietnamská ekonomika stále ještě poměrně silná a stabilní. Vietnamské vládě se s pomocí včasných protiepidemických opatření a rozsáhlých podpůrných ekonomických balíčků podařilo udržet vysokou důvěru obyvatel v ekonomické oživení.  V době nejpřísnějších karanténních opatření ve Vietnamu v dubnu 2020 věřilo v rychlé oživení ekonomiky až 80% obyvatel (pro srovnání v Německu věřilo v dubnu v opětovné hospodářské oživení pouze 36% obyvatel).

Vietnam má také dostatek vnitřních zdrojů na obnovu ekonomiky. Dle žebříčku magazínu The Economist hodnotícího finanční odolnost jednotlivých zemí v době pandemie na základě 4 kritérií (veřejné zadlužení, zahraniční zadlužení, náklady na refinancování dluhu a devizové rezervy) je Vietnam dvanáctou finančně nejodolnější zemí.

Pozitivní ekonomický růst by měl Vietnamu pomoci udržet také konstantní příliv zahraničních investic. Vietnam si díky důsledným protiepidemickým opatřením uchoval pověst bezpečné země pro zahraniční investory a v prvních pěti měsících tohoto roku vzrostl příliv přímých zahraničních investic do země meziročně o 15%. 

Důležitý impuls pro urychlení růstu v tomto roce poskytnou vietnamské ekonomice také vládní výdaje. Vietnamská vláda již v dubnu schválila tři rozsáhlé podpůrné ekonomické balíčky v celkové výši 29,5 mld. USD (cca 11% vietnamského HDP). Fiskální balíček ve výši 180 bil. VND (7,8 mld. USD) zahrnuje sadu daňových opatření, ze kterých bude moci profitovat většina vietnamských podniků. Monetární balíček ve výši 300 bil. VND (13 mld. USD) zahrnuje nabídku zvýhodněných úvěrů pro nejvíce postižené podniky a celkové rozvolnění monetární politiky. Zvláštní sociální balíček v celkové výši 62 bil. VND (2,7 mld. USD) by pak měl pomoci nejohroženějším skupinám obyvatel. Dopad těchto tří podpůrných balíčků se ale naplno projeví až ve druhé polovině roku.

V případě, že se podaří pandemii koronaviru do konce roku zastavit a vyspělý svět obnoví většinu svých ekonomických aktivit, mohl by se růst vietnamské ekonomiky v příštím roce vrátit opět mezi 6-7%.

David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji