Traktorem vstříc vietnamskému agrárnímu trhu
19.12.2023 / 09:48 | Aktualizováno: 19.12.2023 / 10:14
Ve dnech 13. - 16. prosince 2023 se konal prestižní mezinárodní veletrh Foodtech v Ho Či Minově městě, zaměřený na potraviny, nápoje, zemědělské stroje, zařízení a technologie. Na národním stánku, realizovaném prostřednictvím nástroje PROPED, vystavovalo několik českých firem (např. Zetor, VEIT electronics, Pentamex a další). Tyto firmy měly výjimečnou příležitost prezentovat své produkty širokému spektru návštěvníků veletrhu, mezi nimiž hledaly potenciální obchodní partnery i zákazníky.
Spokojenost prezentujících firem a výrazný zájem ze strany místních účastníků jasně potvrdily, že rozsáhlý a rozmanitý sektor zemědělství ve Vietnamu zůstává nadále atraktivní cestou pro české firmy, které směřují k uplatnění na vzdálenějších trzích. Tato událost nejen poskytla platformu pro prezentaci produktů, ale také posílila obchodní vztahy a otevřela nové možnosti pro spolupráci v perspektivním prostředí vietnamského agrárního trhu. Český národní stánek se vyjímal mezi konkurencí zejména z Číny, Japonska a Koreji.
Zemědělská technika páteří agroprůmyslu
Vietnamský trh se zemědělskými stroji prožívá období vzestupu, přičemž se předpokládá, že v letech 2020–2025 dosáhne kumulovaný roční růst (CAGR) na úroveň 11,5%. Tento růst je poháněn nejen rychlým úbytkem levné pracovní síly, ale také vzrůstající poptávkou v důsledku narůstající populace a potřeby zvýšené produktivity na omezené ploše zemědělské půdy. Nejvíce pěstovanými plodinami ve Vietnamu jsou rýže, kukuřice, maniok a cukrová třtina, s nejvyšším stupněm mechanizace při pěstování rýže, která se koncentruje především v deltě Mekongu a deltě Rudé řeky.
Traktory tvoří hlavní segment vietnamského trhu se zemědělskými stroji, a to téměř polovinu celkového podílu. Statistiky ukazují, že ve Vietnamu převažuje množství malých dvoukolových traktorů s nižší výkonovou kapacitou, což odpovídá potřebám farmářů s menšími pozemky.
Aby byly stroje dostupnější pro zemědělce, vláda pozvolna zavádí podpůrné programy (např. snížení vysokých úroků u bankovních půjček). Vedle agrárních podniků a družstev, kterých je asi 14 000, má Vietnam téměř 10 mil. rolnických domácností a průměrná plocha na jednu farmu vychází pouze na ½ hektaru. Vzhledem k velkému množství drobných farmářů je ve Vietnamu standardem si zemědělské stroje pronajímat. Poskytovatelé strojů k pronájmu jsou zemědělská družstva a soukromé podniky. Jedná se o stroje pro zpracování půdy, sázení, postřik, rozprašování, zavlažování, sklizeň a přepravu. Zajímavou oblastí zemědělské techniky může být pro české firmy také sušení, skladování, nebo zpracovávání druhotných surovin (výroba pelet atd.). Např. pepř a kávu suší drobní farmáři obvykle na slunci na svých dvorech a na okolních prašných komunikacích což se negativně odráží na kvalitě produktů.
Četné výzvy navzdory atraktivitě trhu
Vietnam čelí také výzvám v oblasti lesnictví, kde má sice rozsáhlou lesní plochu, ale nízkou zásobu dřeva na obyvatele. Nelegální těžba dřeva a lesní požáry představují další závažné problémy. Potřeba sofistikovanější a efektivnější techniky pro lesnictví však stále roste. Více než 70% zemědělské techniky se do země dováží, a to díky dohodám o volném obchodu, které postupně snižují dovozní cla.
Vstup na vietnamský trh není bez komplikací. Významným omezením je zákaz dovozu secondhandového zboží do Vietnamu. Na základě článku 2.6 dohody o volném obchodu mezi Evropskou Unií a Vietnamem (EVFTA) se repasovanému zboží poskytuje stejné zacházení jako novému obdobnému zboží. Je zde ještě doplňující informace, že „každá smluvní strana provede tento článek v přechodném období nejvýše tří let ode dne vstupu dohody v platnost“, tedy do 1. 8. 2023. KN celního sazebníku 87.04 (Motorová vozidla pro přepravu nákladu) patří mezi zboží vyloučené z definice repasovaného zboží. Vysoké úroky, které dosahují až 18%, a obtížný přístup k financím také představují výzvu pro potenciální investory.
Strategie pro úspěch
Pro úspěch na vietnamském trhu je klíčové mít pevnou kontrolu nad podnikáním a využít konkurenční výhody, jako například alternativní možnosti financování. S ohledem na specifika vietnamského prostředí je ke zvážení mít místní pobočku, zajistit kvalitní servis a místní kontakty. Vietnamský trh se zemědělskými stroji nabízí atraktivní příležitosti, ale vyžaduje důkladné porozumění místním podmínkám a efektivní strategie pro překonání specifických výzev. S rozvojem ekonomiky a postupným zlepšováním infrastruktury lze očekávat další růst v tomto odvětví, přestože investoři by měli být obezřetní a flexibilní v přizpůsobování se měnícím se podmínkám na trhu.
Nikola Sichlerová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Hanoji