Česká účast na Vietnam International Industrial Fair 2012 byla podtržena podpisem významného kontraktu
22.10.2012 / 11:33 | Aktualizováno: 24.01.2013 / 10:42
Devět českých firem se zúčastnilo 21. ročníku významného průmyslového veletrhu VIIF ve dnech 17.-21.10.2012 v Hanoji. Česká účast byla financována z prostředků MZV ČR pro projekty ekonomické diplomacie. Během veletrhu byl na českém stánku podepsán významný kontrakt v oblasti vodní energetiky a projednány další možnosti českého exportu do Vietnamu v oblasti těžebního průmyslu, energetiky (vodní, solární i tepelné), elektrotechniky, telekomunikací a dalších technologií a zařízení.
Po slavnostním zahájení veletrhu první kroky oficiální vietnamské delegace čtyř náměstků ministrů průmyslu a obchodu, vědy a technologií, zemědělství a kultury, sportu a turistiky vedly na český stánek, kde velvyslanec Martin Klepetko a ekonomický rada Milan Vágner představili výrobní sortiment českých vystavujících firem. Vietnamská strana měla zájem zejména o dopravní techniku (tramvaje) a energetiku.
V rámci české expozice s podporou MZV se prezentovaly firmy z následujících oborů: energetika, těžební technika, dopravní strojírenství, zpracování minerálů, elektrotechnický průmysl, přesné strojírenství a telekomunikace. Konkrétně se jednalo o firmy SKEX a.s., INCO Engineering s.r.o., SVCS s.r.o., INEKON Group a.s. a katalogovou prezentací firmy BRISK a Schtreicher s.r.o. Plzeň. Do českého národního pavilonu byla zakomponována i expozice samostatně vystavujících českých firem INEL Holding a.s., INEL Market s.r.o. a INEL Technik s.r.o.
K nejvýznamnějším momentům české přítomnosti na letošním ročníku Vietnam International Industrial Fair patřil podpis rámcové dohody na dodávku malé vodní elektrárny (komplex turbín a soustrojí). Podpisu dokumentu, který uzavřela firma SKEX a.s. s privátním vietnamským partnerem, byl přítomen velvyslanec M. Klepetko, který současně poskytl interview agentuře Vietnam Economic News k možnostem rozšíření bilaterálních hospodářských vztahů.
I další české firmy byly ve svých jednáních úspěšné a z konkrétních rozjednaných případů lze jmenovat dodávky pecí pro výrobu komponentů pro solární jednotky, dopravníky pro povrchový důl, telekomunikační zařízení pro ovládání domácích spotřebičů na dálku a energetická zařízení (vodní, solární, tepelná energetika) aj.
Potenciál spolupráce s Vietnamem v oblasti obchodu a zejména na straně českého exportu není plně využit, což dokazují statistiky. Ke zlepšení nedojde, pokud si české firmy ve větší míře nenajdou cestu na vietnamský trh. K tomu je třeba osobní účast v teritoriu, bez které se obchodování s asijskými teritorii neobejde. Dalším faktorem úspěchu je výběr vhodného zástupce, jak dokazují zdárná jednání českých firem, které se v tomto roce veletrhu zúčastnily a které ve většině místního zástupce nebo dokonce místní pobočku ve Vietnamu již mají.