english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odešel Karel Schwarzenberg

(Archivní článek, platnost skončena 30.11.2023 / 15:08.)

Dne 11.11.2023 zesnul ve věku 85 let pan Karel Schwarzenberg, aristokrat, který podporoval české disidenty z exilu Rakousku, kancléř prezidenta Václava Havla, senátor, poslanec a dvojnásobný ministr zahraničích věci ČR.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg byl tím, kdo jasně ukazoval, co znamená být součástí Západu. O zahraniční politice, mezinárodních vztazích a našich hodnotových, kulturních kořenech v Evropě a na Západě dokázal poutavě celé hodiny rozprávět a také neúnavně pracovat nad tím, aby se Československo opět stalo svobodnou a demokratickou zemí.

Po rozdělení Československa každodenně, ať v jakékoliv funkci či jako soukromá osoba naplňoval zásadu drobné masarykovské práce v povznášení naší země. Stejně jako první prezident nezávislého Československa a první prezident svobodného Česka nesnášel prázdné tlachání a jednou z jeho nejčastějších reakcí v diskusích nad neduhy a nepravostmi tohoto světa bylo: „No a co s tím budeme dělat?“.

Věděl, jak nesamozřejmá a křehká je naše svoboda a demokracie i postavení Česka v Evropě a ve světě. Věděl, jak zásadní je pro nás mít dobré vztahy se sousedy a že NATO a Evropská unie nezajistí naši bezpečnost a blahobyt, pokud nebudeme dnes a denně pro bezpečnost a blahobyt Česka a našich spojenců něco dělat. Věděl, že se musíme odvážně bránit proti choutkám různých despocií a dalších nedemokratických zemí, které chtějí zničit naši svobodu i naši vůli ji bránit. Věděl, jak důležité je podporovat lidská práva a ty, kterým jsou upírána všude ve světě.

Tím vším inspiroval nejméně dvě generace českých diplomatů a spolu s jeho nekonečnou laskavostí, nadhledem, elegancí a smyslem pro humor s námi bude Karel Schwarzenberg i dál.

 

Čest jeho památce!

 

Kondolence lze zasílat elektronicky na emailovou adresu kondolence@mzv.cz