
Návštěva delegace Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR v Nizozemsku
06.09.2019 / 14:27 | Aktualizováno: 04.10.2019 / 15:40
Ve dnech 2. – 6. září 2019 navštívila Nizozemsko delegace Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR (ÚPV) vedená předsedou výboru Miroslavem Antlem spolu s místopředsedou výboru Michaelem Canovem, členy výboru Jiřím Burianem a Radkem Sušilem v doprovodu tajemnice výboru Květy Skoupé. Delegace jednala se členy výboru pro migraci a azyl/Radu pro justici a vnitro EU nizozemského senátu, dále se zástupci Europolu, Eurojustu, Ministerstva bezpečnosti a spravedlnosti a byla přijata též předsedou Mezinárodního trestního soudu panem Chile Eboe-Osuji a předsedkyní Zvláštního tribunálu pro Libanon Ivanou Hrdličkovou.
Jednání v Europolu, jehož se zúčastnila velvyslankyně ČR v Nizozemsku Kateřina Sequensová, bylo vedle přijetí místopředsedou Europolu panem Oldřichem Martinů zaměřeno zejména na trestné činy spojené s využíváním plateb bitcoiny, finanční a karuselové podvody a boj proti terorismu. Diskuse s představiteli nizozemského ministerstva spravedlnosti a bezpečnosti se soustředila na boj proti organizovanému zločinu a trestnou činnost spojenou s drogami, dále na boj proti terorismu a téma alternativních trestů v Nizozemsku (podrobné prezentace v příloze). Členové výboru migraci a azyl/Radu pro justici a vnitro EU horní komory nizozemského parlamentu představili činnost výboru i roli nizozemského senátu v legislativním procesu.
V rámci přijetí delegace v Eurojustu prezentovala zástupkyně národního člena ČR v Eurojustu M. Hluštíková činnost národního zastoupení v Eurojustu, aktivity Eurojustu a příklady konkrétních výsledků spolupráce včetně činnosti společných vyšetřovacích týmů (joint investigation team/JIT). Následná diskuze s prezidentem Eurojustu Ladislavem Hamranem byla věnována mj. vzniku úřadu evropského veřejného žalobce a možným důsledkům pro jednotlivé ČS EU i budoucí roli Eurojustu. V rámci přijetí ve Zvláštním tribunálu pro Libanon vysvětlila jeho předsedkyně Hrdličková roli tribunálu, jehož úlohou je stíhat a soudit osoby odpovědné za bombový útok v Bejrútu v únoru 2005, při kterém zahynulo více než 20 osob včetně tehdejšího libanonského premiéra Harírího. Senátní delegace mj. pogratulovala soudkyni Ivaně Hrdličkové k nedávnému znovuzvolení do funkce předsedkyně tribunálu, což je velkým oceněním její práce a přispívá k šíření dobrého jména České republiky. Česká republika pravidelně přispívá na chod tribunálu dobrovolnými příspěvky. Senátní delegaci přijal rovněž předseda Mezinárodního trestního soudu Chile Eboe-Osuji v doprovodu místopředsedy Roberta Fremra. Předseda Eboe-Osuji poděkoval za přijetí, kterých se mu dostalo během jeho nedávných cest do Prahy a Brna, a taktéž ocenil dlouhodobou podporu České republiky práci Mezinárodního trestního soudu. Senátoři vysvětlili roli ústavně-právního výboru mj. při ratifikaci mezinárodních smluv či jejích změn a potvrdili trvalou podporu ČR pro práci Mezinárodního trestního soudu. Taktéž ocenili práci českého soudce Roberta Fremra, který aktuálně zastává i roli prvního místopředsedy soudu.