
Ministr kultury Daniel Herman v rámci pracovní návštěvy v Nizozemsku ocenil dvě významné osobnosti rezortní cenou Artis Bohemiae Amicis
17.07.2017 / 19:13 | Aktualizováno: 19.02.2018 / 11:45
Medaile Artis Bohemiae Amicis, kterou dne 17. července 2017 slavnostně předal ministr kultury D. Herman, je určena k ocenění dlouhodobé a významné činnosti osobnosti, jež přispívá k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i zahraničí. Oficiální předání tohoto ocenění dvěma laureátům z Nizozemska proběhlo na rezidenci velvyslankyně ČR v Haagu.
Prvním oceněným je pan Hans van Oostveen, jenž více než deset let působí ve funkci předsedy správní rady Nadace Muzea J. A. Komenského v Naardenu, která je pověřena řízením této instituce pečující desítky let o odkaz osobnosti Jana Ámose Komenského. Pan van Oostveen za dobu svého působení v této instituci přispěl také k rozvoji bilaterálních vztahů mezi Českem a Nizozemskem. Podílel se na několika výstavách ve spolupráci s českými institucemi. Rezortní medaile je panu Hansi van Oostveenovi udělena zejména za péči o rozvoj odkazu Jana Ámose Komenského v Nizozemsku.
Druhým laureátem ocenění Artis Bohemiae Amicis je pan Bert Kisjes, který se poprvé seznámil s českou kulturou při svém studiu na Husitské teologické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Po návratu do své domoviny se podílel na desítkách kulturních produkcí a soustavně podporoval prezentaci české kultury v Nizozemsku. Na pódiu v obci Wijk aan Zee se vystřídalo mnoho českých umělců. Pan Kisjes podpořil také publikaci kreseb Josefa Urbánka, spolupracoval s českými institucemi v Nizozemsku při organizaci událostí jako Noc literatury, sympozium k nedožitým narozeninám Václava Havla a mnoha dalších. Ocenění Artis Bohemiae Amicis je panu Bertu Kisjesovi uděleno zejména za dlouholetou podporu české literatuře v zahraničí.
Ministr kultury se v rámci návštěvy Nizozemska setkal s ministryní školství, kultury a vědy Jet Bussemaker a seznámil se rovněž s nizozemskými kulturními institucemi. V rámci pracovních setkání navštívil muzeum moderního umění Gemeente a výstavu The discovery of Mondrian, kterou jej provedl kurátor Dr. Wietse Coppes působící také na Institutu pro historii umění. Mezi další navštívená místa se zařadily i Fotomuseum v Haagu a Filmmuseum v Amsterdamu.