![na_celou_sirku](/public/57/23/a3/5600834_3286198_uvodni.jpg)
Studijní cesta do inkubátorů a vědeckotechnických parků v Beneluxu
17.10.2024 / 17:28 | Aktualizováno: 17.10.2024 / 18:01
Oblast inovací a rozvoje technologií je klíčová pro to, aby všechny evropské země zůstaly v současné turbulentní době globálně konkurenceschopné. Jak ukázal nedávný průzkum inovačních infrastruktur v ČR, naprosto zde chybí specializované inkubátory, parky a prostory vůbec pro start-upy, vytvářející produkty v oblasti zelených technologií jako je zelená energetika, čisté technologie, ekologické zemědělství a potravinářství apod. Chybí adekvátní prostory, ať již dílenské, velké testovací prostory pro zemědělské technologie a energetická zařízení, kde ty běžně dostupné kancelářské nestačí.
V zahraničí jsou přitom podnikatelské/inovační inkubátory a vědeckotechnické nebo technologické parky zaměřené na sektory greentech, cleantech a climate celkem běžné. Jednou z oblastí s největší koncentrací takových inkubátorů a parků, ale i dalších infrastruktur na podporu inovačního podnikání v biotechnologiích, jsou státy Beneluxu (Belgie, Nizozemsko a Lucembursko), kde lze najít řadu těchto specializovaných infrastruktur včetně živých laboratoří. Z toho důvodu se agentura Czechinvest ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, resp. českými velvyslanectvími v daných zemích a s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci projektu PROPED, rozhodla iniciovat týdenní inspirační studijní cestu do všech tří zemí Beneluxu.
Cílem cesty bylo ukázat zástupcům českých krajských a městských úřadů, ministerstev, zástupců dotačních státních agentur, regionálních rozvojových agentur a inovačních center, univerzit a výzkumných ústavů, ale i soukromým investorům, jak fungují inkubátory a parky specializované na green/cleantech firmy v tomto regionu a stimulovat tak vybudování několika podobných inovačních infrastruktur v ČR. Cesty se zúčastnili zástupci následujících institucí: Ministerstvo životního prostředí ČR, CzechInvest, Inovační centrum Ústeckého kraje, Pražský inovační institut, Jihomoravské inovační centrum, Moravskoslezské inovační centrum, Hlavní město Praha, Středočeské inovační centrum, Kraj Vysočina, Technologické a inovační centrum Zlín, Jihočeský vědecko-technický park, Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje a ČEZ- InvenCapital.
V rámci první etapy navštívili členové mise v Nizozemsku následující inovační infrastruktury: YES! Delft, Buccaneer Delft, HigTech XL Eindhoven, Brainport Indrustries Eindhoven a Start Life Wageningen. V rámci programu pro ně byl na rezidenci velvyslance ČR v Haagu také uspořádán networkingový společenský podnik, na nejž byli pozváni čeští i místní představitelé vědeckotechnických i akademických institucí z Haagu a okolí.
Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Haagu