
Nizozemsko investuje do modernizace obranného průmyslu, klíčová je spolupráce v oblasti technologií, výzkumu a výroby
20.05.2025 / 16:26 | Aktualizováno: 20.05.2025 / 16:35
Nizozemská vláda přijala letos na jaře novou strategii rozvoje obranného průmyslu, jejímž cílem je posílit konkurenceschopnost domácích firem, urychlit vývoj inovativních technologií a rozšířit mezinárodní spolupráci. V souladu s cíli NATO již od roku 2024 vyčleňuje Nizozemsko na obranu prostředky około úrovně 2 % HDP a aktuálně se zaměřuje na vybrané klíčové sektory, kde má ambici stát se evropským lídrem. Jde konkretne o pět prioritních oblastí: pokročilé materiály a chytré výrobní procesy (např. 3D tisk), kosmické technologie, kvantové aplikace, inteligentní a autonomní systémy a senzory nové generace. V těchto oblastech chce Nizozemsko podpořit nejen vlastní výrobní základnu, ale i mezinárodní kooperační projekty.
Za tímto účelem byla v březnu 2025 vytvořena platforma DefPort, která sdružuje státní sféru, výzkum i obranný průmysl. Nizozemské ministerstvo obrany zároveň aktivně podporuje účast firem v projektech Evropského obranného fondu a NATO Innovation Fund. Nizozemsko také počítá se společnými akvizicemi s ostatními spojeneckými zeměmi a zdůrazňuje nutnost interoperability a otevřenosti dodavatelských řetězců.
Kromě průmyslové strategie stát vyčlenil dodatečné prostředky v hodnotě přes 1,1 mld. EUR na podporu vývoje obranných inovací. Vláda rovněž v letošním roce zřídila speciální rozvojový fond, určený na financování technologických demonstrátorů a experimentálních projektů. Podpora míří také na oblasti jako je kybernetická bezpečnost, šifrovací technologie, pokročilá logistika nebo vývoj autonomních platforem, ať už pozemních, námořních nebo vzdušných. Součástí těchto investic je i konkrétní plán nizozemského ministerstva obrany, ve výši 352 mil. EUR na rok 2025, na nákup dronů a technologií využívajících umělou inteligenci. Tyto prostředky mají být určeny nejen na nákup hotových systémů, ale i na rozvoj domácích kapacit a technologických řešení. Investice směřují například do taktických bezpilotních prostředků a systémů pro elektronický boj, stejně jako do inteligentních datových platforem pro podporu velení a řízení.
Modernizace nizozemské armády zahrnuje i další investiční projekty. Země nakupuje nová torpéda, bezpilotní prostředky, bojová vozidla pěchoty i útočné pušky. Klíčovým aspektem je kompatibilita s technikou spojenců a možnost rychlého nasazení v rámci aliančních struktur. Z hlediska strategického plánování Nizozemsko rovněž zvažuje vybudování národního centra pro obranné inovace, které by koordinovalo výzkumné aktivity s průmyslovým sektorem a ozbrojenými silami. Významná část projektů v Nizozemsku vzniká za účasti malých a středních podniků a akademické sféry. Země má silné výzkumné zázemí, například aplikovaný výzkum v oblasti obrany realizuje renomovaný institut TNO ve spolupráci s ozbrojenými složkami. Inovativní řešení vznikají také v univerzitním prostředí, především v Eindhovenu a Delftu. Příkladem je vývoj lehkých odolných kompozitních materiálů pro výstroj nebo pokročilé radarové technologie.
Vzhledem k důrazu na interoperabilitu a propojení evropských schopností je spolupráce se zahraničními firmami velmi vítána. Nizozemsko v rámci své strategie výslovně deklaruje otevřenost pro partnery z členských států EU a NATO, kteří mohou do těchto projektů přispět svými technologiemi, vývojem nebo kapacitami. Aktivní účast na oborových veletrzích, např. NEDS v Rotterdamu, či zapojení do projektových výzev Evropské obranné agentury, tak může zahraničním firmám, včetně těch českých, otevřít cestu na nizozemský trh i v této velmi strategické oblasti.
Tereza Šikošová, stážistka, Velvyslanectví ČR v Haagu
Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Haagu