english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví ČR v Haagu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy na Světovém vodíkovém summitu v Rotterdamu

(Archivní článek, platnost skončena 17.05.2024 / 12:00.)

Vzhledem k tomu, že vodík je jedním z klíčových činitelů dekarbonizace průmyslu po celém světě, stejně jako potenciální náhradou fosilních paliv, dochází k mohutnému globálnímu rozvoji vodíkových technologií. Nizozemsko je díky své poloze i existující plynové infrastruktuře jedním z nejdůležitějších hráčů na tomto poli, patří také k evropským lídrům v prosazování udržitelného rozvoje a klimatických závazků. Pro maximální využití této dynamiky masivního rozvoje vodíkového sektoru a co nejlepší možnost představení aktuálních českých vodíkových technologií přímo v Nizozemsku, byla ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Haagu a zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux připravena formou projektu ekonomické diplomacie (PROPED) účast českých expertů a zástupců šesti firem na jedné z nejvýznamnějších světových prezentací vodíkových technologií World Hydrogen Summit 2023, která se v Rotterdamu konala ve dnech 9. až 11. května 2023.

Členy české delegace na WHS 2023 byli představitelé firem Armatury Group, BAEST, ComAp, Cylinders Holding, Kolibrik.net a Pražská plynárenská, státní správu pak zastupoval spoluautor Vodíkové strategie ČR Ing. Lukáš Janura, PhD., z Ministerstva průmyslu a obchodu. V rámci programu mise byla pro české představitele kromě vlastní účasti na WHS 2023 formou českého národního stánku zorganizována také exkurze do rotterdamského přístavu, kde v prostorách terminálu Gate Terminal nizozemského plynového giganta Gasunie měli možnost nejen navštívit instalace firmy, ale také vyslechnout prezentaci Gasunie o plánech na rozvoj vodíkové infrastruktury v tomto terminálu i po celé zemi. Dostali také možnost představit odborníkům z Gasunie své produkty a řešení a také hlavní aspekty a plány rozvoje vodíkových projektů v České republice.

Rotterdam pořádáním World Hydrogen Summit 2023 podtrhl svůj cíl stát se jedním z hlavních evropských vodíkových center. Jeho plány přitom zahrnují rozvoj celého hodnotového řetězce vodíku, s projekty na rozsáhlou výrobu zeleného i modrého vodíku, dovoz, rozvoj infrastruktury a také přímého využití vodíku v průmyslu i nákladní přepravě. Nizozemsko se již dlouhou řadu let zabývá rozvojem vodíku jako jednoho z důležitých zdrojů energie budoucnosti. NL vláda v této souvislosti přijala národní vodíkovou strategii na podporu výroby a využívání nízkouhlíkového vodíku (Nationaal Waterstof Programma). Společnostem, které se chtějí zapojit do špičkového vodíkového prostředí, nabízí Nizozemsko mezinárodní spolupráci se znalostními institucemi, vládami a podnikatelskou komunitou při vývoji, pilotování a zavádění nových technologií. S odklonem Evropy od tradičních zdrojů energie je v Nizozemsku v centru pozornosti rozvoj kompletní infrastruktury pro výrobu a přepravu vodíku. Nizozemsko má velkou výhodu jak v dlouhém mořském pobřeží, ideálním pro umístění nových větrných elektráren, tak i v řadě velkých a kvalitně vybavených přístavů, v čele právě s Rotterdamem.

Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Haagu

Galerie


World Hydrogen Summit