english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©NATO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Amsterdam se stal sídlem nového Inovačního fondu NATO

Hlavní město Nizozemska bylo vybráno za sídlo nového Inovačního fondu NATO (NIF). Tento fond rizikového kapitálu poskytne v průběhu příštích 15 let investice ve výši jedné miliardy eur jménem členských zemí NATO. Investiční činnost bude zaměřena zejména na začínající podniky v rané fázi vývoje nových a převratných technologií a také na privátní fondy rizikového kapitálu podporující nové a převratné technologie dvojího užití (tzv. Deep Tech). Očekává se, že zřízení tohoto fondu právě v Nizozemsku zvýší možnost inovativních nizozemských start-upů najít cestu k potřebnému kapitálu. To podnítí vývoj inovativních komplexních technologií, které nabízejí řešení sociálních a obranných výzev a upevní již tak silnou pozici Nizozemska v oblasti investičních fondů pro inovativní firmy.

Dohoda o zřízení fondu byla uzavřena na loňském summitu NATO v Madridu. Od té doby NATO jmenovalo předsedou správní rady NIF zakladatele fondu Lakestar Venture Capital Klause Hommelse. Spolu s ním budou ve správní radě Fiona Murrayová, proděkanka MIT, a Roberto Cingolani, který založil Italský technologický institut a působil jako italský ministr pro ekologickou transformaci. V radě NIF bude zasedat celkem devět členů, přičemž se počítá s oficiálním zahájením činnosti fondu na summitu NATO v litevském Vilniusu v červenci 2023.

Všichni tři jmenovaní členové rady společně zvolili sídlem NIF nizozemský Amsterdam. "Vzhledem k široké geografické působnosti fondu budou zřízeny další regionální kanceláře po celé Alianci," uvedlo NATO ve svém prohlášení. Zřízení NIF umožní NATO využít inovační ekosystém ve prospěch bezpečnosti a obrany členských zemí. "Očekává se, že zřízení tohoto fondu v Nizozemsku zvýší možnost inovativních nizozemských start-upů najít cestu ke kapitálu. To bude stimulovat vývoj inovativních komplexních technologií, které nabízejí řešení sociálních a obranných problémů," uvedlo následně NL ministerstvo obrany.

Toto rozhodnutí je pro nizozemský technologický sektor velkou vzpruhou. Fond obdrží od členských států celkem 1 mld. EUR, přičemž celý projekt je plánován na 15 let a Nizozemsko se zavázalo přispět během tohoto období částkou přes 55 mil. EUR. NIF je jednou z iniciativ NATO, která má za cíl podpořit inovativní potenciál aliance. Na dosažení tohoto cíle úzce spolupracovaly Nizozemská agentura pro zahraniční investice, oborová technologická organizace Techleap.nl a NL ministerstvo obrany.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg loni v červnu oznámil, že Aliance chce výrazně investovat zejména do mladých evropských technologických firem. Členské státy se zajímají o pokročilé technologie, které jsou vhodné i pro vojenské využití, jako je umělá inteligence, biotechnologie, cestování do vesmíru, kvantové počítače nebo energetické technologie. Start-upy v těchto oborech obvykle potřebují hodně prostředků na vývoj svých produktů, ale často je pro ně obtížné získat soukromé finance, neboť oblast deep tech bývá pro většinu investičních fondů příliš riskantní. Proto se mohou lehce stát kořistí antagonisticky zaměřených zemí, které jsou naopak více než ochotny do nich vkládat nemalé prostředky. Ve všech výše uvedených strategických oblastech se tak zahájením činnosti NIF otevírá mnoho příležitostí také pro české inovativní start-upy k získání potřebného financování pro jejich další technologický rozvoj.

Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Haagu