česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Astana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V hlavním městě Kazachstánu Astaně proběhl seminář o možnostech výrobní spolupráce mezi českými a kazachstánskými společnostmi

Seminář k možnostem výrobní kooperace, organizovaný jakožto projekt ekonomické diplomacie, se uskutečnil v Astaně dne 14. března 2018. Jeho cílem bylo pomoci českým společnostem najít místní partnery, s jejichž asistencí je možné dosáhnout lokalizace nabízených technologií v rozsahu, který mimo jiné umožní naplnit požadavky kazachstánských subvenčních programů.
 

Seminář, věnovaný možnostem česko-kazachstánské výrobní kooperace, byl organizovaný ve spolupráci s kazachstánským Svazem strojírenství, Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Komorou pro styky se zeměmi SNS a za podpory Ministerstva investic a rozvoje Kazachstánu. Z české strany se jej zúčastnilo 17 společností (15 českých podnikatelů a 5 místních zástupců), z kazachstánské 25 podnikatelů z 16 společností a asociací (následné pracovní večeře se pak účastnilo cca 15 dalších kazachstánských podnikatelů). Po slavnostním zahájení proběhla B2B jednání, která pokračovala individuálně i po skončení semináře.

Pro české firmy je Kazachstán perspektivní nejen z hlediska nenasycenosti místního trhu, ale i vstupu na skoro 200 mil. trh Eurasijské unie, následně i trh střední Asie. Další výhodou je přístup ke zdrojům státního exportního financování ze strany ČEB a EGAP, které jsou připraveny financovat slibné projekty. Kazachstánská strana považuje za prioritní průmyslové obory pro spolupráci zejména strojírenství, automobilový průmysl, (petro)chemický průmysl, lehký průmysl, farmaceutiku, zpracovatelský průmysl atd.

 

Luboš Joza, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR  v Astaně