česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace českých nanotechnologií v Rakousku

(Archivní článek, platnost skončena 04.09.2017 / 11:30.)

Pod názvem Česko je nano - praktické využití nanotechnologií se dne 20. 4. 2016 uskutečnila na Velvyslanectví ČR v Rakousku prezentace českých nanotechnologickych firem. Jejím cílem bylo představit rakouským podnikatelským subjektům a odborným mediím unikátní know-how  českých nanotechnologických firem a ukázat, proč se Česká republika řadí mezi světovou nanotechnologickou špičku. Nanoden ve Vídni pořádal v rámci projektu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí Obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Rakousku ve spolupráci s Asociací nanotechnologického průmyslu ČR a agenturou CzechInvest.

Po úvodním slovu vedoucí Obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Rakousku Martiny Tauberové vystoupil předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs, který přítomným cca 60 účastníkům vysvětlil, proč je Česko nano, a představil unikátní patenty českých nanotechnologických společností. Poté následovaly prezentace jednotlivých českých nanofirem a jejich inovativních produktů nacházejících praktické uplatnění nejen v průmyslu, ale i v každodenním životě. Rakouské účastníky zaujaly speciální nátěry čistící vzduch, technologie čistění odpadních vod, bezpečností nanoprvky proti padělání dokumentů, antibakteriální oblečení a lůžkoviny z antialergenních textilií či 3D nanobaterie. Uvítali i představení revolučního nanofiltru na čištění bazénů, který se umí sám regenerovat.

Součástí vídeňského nanodne byla i ukázka prezentovaných výrobků. Návštěvníci akce tak mohli na vlastní oči sledovat aplikaci speciální nanokosmetiky na odstranění vrásek či hydrofobní postřik kravaty proti znečistění.

Všichni účastnici, vč. novinářů a samotných firem, akci pochválili jako velmi zdařilou. Bezpochyby přispěla ke zvýšení povědomí o českém nano know-how v Rakousku a o potenciálu, který pro rakouské firmy skýtá spolupráce s českými firmami v oblasti nanotechnologií.