
Prezentace českého obranného a bezpečnostního průmyslu v Litvě
15.04.2019 / 18:31 | Aktualizováno: 03.05.2019 / 12:37
(Archivní článek, platnost skončena 01.04.2020 / 02:00.)
Ve dnech 9. a 10. dubna 2019 proběhla v Litvě prezentace českého obranného a bezpečnostního průmyslu v rámci projektu ekonomické diplomacie velvyslanectví ve Vilniusu. V letošním roce doplnily prezentaci v prostorách úřadu dne 9. dubna také dynamické a statické ukázky zbraní a vybavení z české produkce, jež se podařilo připravit především díky podpoře a součinnosti příslušníků rotního úkolového uskupení Armády České republiky (AČR) ve vojenském výcvikovém prostoru v Rukle. Kýženého významu a politické podpory se projektu dostalo z obou stran díky účasti náměstka ministra obrany ČR J. Landovského. Českou nabídku prezentovalo celkem deset českých firem.
Obranný a bezpečnostní sektor patří mezi prioritní obory působnosti úřadu v souladu s Mapou oborových příležitostí, což koresponduje s rostoucím objemem výdajů Litvy v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP). V loňském roce země dosáhla úrovně 2 % HDP a podle dohody většiny politických stran hodlá do roku 2025 zvýšit tento podíl až na 2,5 %. Velvyslanectví proto uspořádalo již v roce 2015 prezentaci obranného a bezpečnostního průmyslu v Litvě, na niž v roce 2017 navázal misí Ministerstva národní obrany Litvy do Prahy na čele s náměstkem ministra G. Jeglinskasem. V červnu 2018 přicestovalo jedenáct firem spolu se zástupkyní AOBP, aby znovu prezentovali nabídku českého obranného a bezpečnostního průmyslu v prostorách velvyslanectví. Vzhledem k unikátní situaci, kdy v Litvě působí kontingent AČR v rámci posílené přítomnosti (eFP) NATO, navrhl úřad po dohodě s velením jednotky uspořádat v roce 2019 opět prezentaci, tentokrát doplněnou o statické a dynamické ukázky zbraní a vybavení.
Díky podpoře a spolupráci s kanceláří VLP ve Vilniusu, Ministerstvem obrany ČR a AOBP se podařilo docílit jednak účasti deseti firem, jejichž výrobky a služby by mohly mít šanci na uplatnění na litevském trhu, jakož i důležitého podpůrného faktoru, tj. účasti náměstka ministra obrany ČR J. Landovského na akci. Významnou podporu a spolupráci poskytl také kontingent AČR a samozřejmě i litevská strana, především Ministerstvo národní obrany a litevská armáda.
Dne 9. dubna tak na prezentaci v prostorách úřadu vystoupili se svými uvítacími slovy jak velvyslanec V. Korselt, tak oba náměstci ministrů J. Landovský a G. Jeglinskas. Poté následovaly konkrétní a informativní prezentace strategií a akviziční politiky obou ministerstev, na něž navázaly vstupy LDSIA a AOBP. České firmy byly na akci zastoupeny představiteli společností AERO Vodochody AEROSPACE a. s., Česká zbrojovka a. s. Uherský Brod, 4M Systems s. r. o., EGO Zlín, spol. s r. o. (prezentovaná místním zástupcem), GUMOTEX coating, s. r. o., DELINFO, spol. s r. o., OPTOKON, a. s., SVOS, spol. s r. o., TATRA TRUCKS a. s. a Vojenský technický ústav, s. p.. Oficiální program prvního dne zakončily asociace LDSIA a AOBP podpisem Memoranda o spolupráci.
Náměstek ministra J. Landovský se v rámci separátního programu setkal na bilaterálním jednání s náměstkem G. Jeglinskasem a navštívil také NATO Force Integration Unit, kde mu velení NFIU prezentovalo svou činnost a aktuální informace.
Dne 10. dubna se uskutečnily ve vojenském výcvikovém prostoru Rukla za účasti náměstka ministra J. Landovského a řady litevských expertů z řad armády, Agentury pro obranné akvizice, policie a ochranné služby statické a dynamické ukázky českých zbraní a vybavení. V rámci statických ukázek se předvedly zbraně a vybavení kontingentu AČR v rámci eFP NATO (vozidla Pandur, zbraně z produkce České zbrojovky, vozidla TATRA), prvky taktické výbavy pro vojáky a bezpečnostní sector z produkce 4M Systems a spojovací stan k bojovému vozidlu GUMOTEX.
Dynamické ukázky tvořily projížďky vozidly TATRA (TATRA 815-7 PRAM, 815 multilift, 810), střelba ze zbraní České zbrojovky (útočná puška Bren, pistole CZ, samopal Scorpion EVO) a představení velicího a komunikačního systému C4ISTAR Delinfo.
Autor: Ing. Petr Vávra, zástupce velvyslance