česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Libanonští farmáři se namísto kvantity své produkce musí soustředit na její kvalitu

V průběhu nedávné konference Libanonské ekonomické asociace na téma zemědělského a venkovského rozvoje Libanonu zazněly ve vystoupeních některých účastníků zajímavé postřehy týkající se problémů s udržením kvality zemědělských výrobků i perspektivních vývozních komodit.
 

Avokádo je perspektivním libanonským vývozním artiklem

Podle prof. Fahda z Libanonské univerzity Libanon musí podnítit farmáře k tomu, aby se raději než na kvantitu soustředili na kvalitu pěstovaných plodin. Geografická poloha předurčuje Libanon k uplatnění se na všech okolních trzích, je třeba  ale více akcentovat kvalitu.  Kromě kvality je třeba se zaměřit i na pěstování plodin, které je možno prodávat za vysoké ceny a jejichž produkce je v okolních zemích sporadická. Takovou plodinou může být např. avokádo, kdy jedinými konkurenčními zeměmi mohou být Maroko a Izrael. Mnoho farmářů již kvůli předpokládanému zisku přechází od pěstování citrónů právě k pěstování avokáda. S pěstováním avokáda se v Libanonu začalo již před čtyřmi dekádami a nyní se pěstuje již na 664 ha při pobřežních oblastech. Pokud se bude jeho pěstování rozšiřovat i nadále, bude Libanon schopen snadno proniknout i na trhy v zemích GCC. Poslední statistické údaje ukazují, že výnosnost avokáda dnes představuje  8 200 tun na hektar. Většina produkce (6 836 tun) jde na domácí spotřebu. To by se mělo změnit.

Vinaři by měli uvažovat o pěstování nových odrůd vína

Nasser Lama, technická ředitelka Lebanon Industry Value Chain Development Project, financovaného USAID, hovořila o problémech libanonských vinařů. Podle ní nemají dostatečné znalosti k posouzení nejvhodnější denní doby sklizně tak, aby byla zajištěna ta nejlepší kvalita hroznů. Dalším problémem bývá i nevhodný způsob svážení hroznů a jejich skladování při správné teplotě. Přimlouvala se za pěstování nových odrůd vína v Libanonu, které by mohly zvýšit export. Takovými odrůdami mohou být např. Black Pearl nebo Crimson. Zahraniční poptávka po takových hroznech je vysoká, Libanon může z pěstování těchto odrůd profitovat. V exportu hroznů Libanonu nejvíce konkuruje Egypt, který si například drží 34 % saúdského trhu, zatímco Libanon pouze 18 %.

Ministr zemědělství Chehayeb farmářům přislíbil, že v rámci boje proti nekalé konkurenci nebude ministerstvo vydávat žádné ukvapené dovozní licence.

 

František Jirásek, zástupce vedoucího ZÚ Bejrút