![havel_becket_theatre_of_conscience](/public/84/3c/67/5607373_3288196_Becket_Havel_Invitation.jpg)
Havel/Beckett: Divadlo svědomí
22.10.2024 / 16:00
Při příležitosti 35. výročí pádu železné opony v Evropě uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Irsku ve spolupráci s Katedrou dramatu Trinity College Dublin večerní představení divadla, hudby, poezie a diskuse.
Divadelní hry Katastrofa (1982) od Samuela Becketta a Chyba (1983) od Václava Havla nám připomínají osoby vystavené nátlaku, hry o moc a vytváření strategií odporu. Obě hry byly představeny v podání studentů a zaměstnanců Katedry dramatu a Školy výtvarných umění. Nicholas Johnson, ředitel Divadla Samuela Becketta a spolurežisér her k představení uvedl, že „jejich dozvuk současnými událostmi nezmizí“.
Bill Shipsey, ředitel Art for Human Rights se s diváky podělil o svojí osobní zkušenost a vztah s Václavem Havlem. Popsal rovněž návštěvu Havla v Dublinu v roce 2003, kdy byl jako první osobnost vyznamenán cenou Amnesty International „Velvyslanec svědomí“ a setkal se se Seamusem Heaneym. Za celoživotní oddanost ochraně lidských práv a šíření odkazu Václava Havla byl Shipsey vyznamenán ministrem zahraničních věcí České republiky Janem Lipavským medailí za „zásluhy o diplomacii“, kterou mu na místě předal náměstek ministra Jan Marian.
Na závěr večera přednesl Dan Monaghen slavnostní projev Seamuse Heaneyho, který adresoval Václavu Havlovi v roce 2003 při předání ceny Amnesty International.
Večer hudebně doprovázeli čeští a irští muzikanti Kateřina García, Jonathan Tennant a Aleš Bajgart, kteří uvedli vybrané české a tradiční irské písně. Velvyslanectví bylo potěšeno, že divákům mohlo představit zvláštního hosta Pepu Janíčka, který je vedoucím známé rockové skupiny The Plastic People of the Universe. Členové kapely byli opakovaně perzekvováni československým komunistickým režimem. Jejich uvěznění v roce 1976 bylo jedním z impulsů, které vedly Václava Havla a další k sepsání Charty 77.
Moderátorkou večera byla Dr. Jana Fischerová, lektorka na Trinity College Dublin, která nedávno obdržela cenu ‚Gratias Agit‘ za obětavost a vášnivé úsilí při výuce českého jazyka, kultury a historie v Irsku.
Děkujeme společnosti | za její příspěvěk ke konání akce. |