Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jan Lipavský

 
Jan Lipavský

Jan Lipavský

Oficiální fotografie Jana Lipavského v tiskové kvalitě (PNG, 2 MB)

Fotografie Jana Lipavského v tiskové kvalitě (JPEG, 34 MB)

Fotografie Jana Lipavského v tiskové kvalitě (JPEG, 27 MB)

Fotografie Jana Lipavského v tiskové kvalitě (JPEG, 27 MB)

Fotografie Jana Lipavského v tiskové kvalitě (JPEG, 35 MB)

 

Současným ministrem zahraničních věcí České republiky je Jan Lipavský (Česká pirátská strana). Do funkce byl jmenován 17. prosince 2021.

V letech 2017 - 2021 byl členem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zastával funkci místopředsedy Zahraničního výboru a místopředsedy Výboru pro obranu. Byl členem Stálé komise pro hybridní hrozby, Podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce ČR a Podvýboru pro migraci a azylovou politiku. Jako poslanec se věnoval zejména otázkám energetické a mezinárodní bezpečnosti či hybridním hrozbám.

Jan Lipavský je autorem české podoby tzv. Magnitského zákona, který umožňuje uvalení sankcí vůči zahraničním společnostem a cizincům, kteří se dopustili závažných protiprávních jednání. V listopadu 2022 převzal Magnitského cenu za přínos k ochraně lidských práv. Ve stejném roce byl vyznamenán ukrajinským Řádem Za zásluhy.

Před vstupem do politiky působil v soukromém sektoru v oblasti informačních technologií v bankovnictví. Pracoval například pro společnosti McKinsey & Company, Euro RSCG, ZOOT, Total Solutions a Moro Systems.

Pochází z Prahy, kde také žije. Absolvoval Mezinárodní teritoriální studia na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Během studia strávil rok na Univerzitě v Kentu ve Velké Británii. Má jednu dceru.

.