česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Příležitosti pro české firmy v irském energetickém sektoru

Irská energetická oblast prochází hlubokou transformací se zaměřením na využívání obnovitelných zdrojů ke splnění národních i evropských emisních cílů. Irsko považuje pobřežní větrnou energii za základní kámen svého energetického přechodu. Irská vláda si stanovila ambiciózní cíle dosáhnout do roku 2040 20 GW větrné kapacity na moři s plány na rozšíření na 37 GW do roku 2050. 

Vetrne elektrarny

Vetrne elektrarny

V loňském roce Irsko vyrobilo 33 % své energie a vláda si klade za cíl dosáhnout 80 % do roku 2030 při výrobní kapacitě 9 GW (současná kapacita je 5,1 GW). V roce 2024 vláda představila „Future Framework for Offshore Renewable Energy“, plán k uvolnění potenciálu rozsáhlé irské exkluzivní ekonomické zóny (EEZ). Irská vláda označila větrnou energii na moři za klíčovou roli v irské strategii snižování emisí, zvyšování dodávek elektřiny z obnovitelných zdrojů a zajištění energetické bezpečnosti. 

Souběžně se svou strategií pro větrnou energii na moři Irsko modernizuje svou elektrickou infrastrukturu, aby se přizpůsobila nárůstu obnovitelných zdrojů energie. Klíčovými hráči v tomto úsilí jsou EirGrid a ESB Networks. EirGrid je zodpovědná za provoz a rozvoj irské elektrické přenosové soustavy. Jednou z klíčových iniciativ je „Strategie rozvoje sítě 2024“, která zahrnuje mj. projekty posílení sítě v rychle rostoucích oblastech Dublinu, kde je značný počet datacenter. 

ESB Networks stojí v čele modernizace irských distribučních sítí prostřednictvím strategie „Networks for Net Zero“. Tato strategie, která zahrnuje investici ve výši 10 miliard EUR během příštího desetiletí, je zaměřena na přeměnu sítě na inteligentní, flexibilní a účinný systém schopný podporovat irské cíle v oblasti obnovitelné energie. S plány na integraci 9 GW větrné energie na pevnině, 8 GW solární energie a 5 GW větrné energie na moři do roku 2030 společnost ESB Networks investuje do technologií, jako jsou inteligentní měřiče, systémy skladování energie a řešení pro vyrovnávání sítě. V rámci stabilizace elektrické infrastruktury v době nízké produkce se Irsko také snaží vybudovat velké bateriové úložiště, které by mohlo poskytnout až 100 hodin zálohování, protože současná kapacita je 30 minut až 2 hodiny.

Jak bylo výše uvedeno, Irsko má velmi ambiciózní cíle, k jejichž dosažení však nemá vlastní kapacity. Velvyslanectví ČR v Dublinu bylo přímo kontaktováno ESB (Electricity Supply Board), zcela státní institucí, která vyjádřila zájem o účast českých subjektů na transformaci irské energetické soustavy.     

Příležitosti pro české firmy

Rozvoj offshorové infrastruktury -  oblasti výroby, instalace a údržby větrných turbín na moři mohou významně přispět k irským projektům větrné energie na moři. To zahrnuje dodávky komponentů, vývoj inovativních technologií turbín a poskytování průběžné údržby a provozních služeb.

Modernizace sítě a chytré technologie - řešení v oblasti technologií inteligentních sítí, skladování energie, vyvažování sítě a systémů reakce na poptávku. Společnosti specializující se na software nebo hardware pro správu energie pro optimalizaci sítě mohou hrát klíčovou roli v iniciativách irských inteligentních sítí.

Odolnost a ochrana infrastruktury - služby zaměřené na zvýšení odolnosti energetické infrastruktury. To zahrnuje pokročilé systémy monitorování počasí, řešení kybernetické ochrany, posílení infrastruktury a služby nouzového plánování.

Poradenství a projektový management: odborné znalosti v oblasti vývoje energetických projektů. S ohledem na rozsáhlé projekty v oblasti energetiky a infrastruktury mohou české společnosti poskytnout cenné znalosti a zkušenosti svým irským protějškům.