česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Dublin
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Česko - irské bezpečnostně průmyslové fórum v Dublinu

Dne 24. 10. 2023 naše velvyslanectví uspořádalo ve spolupráci s Asociací bezpečnostního a obranného průmyslu ČR (AOBP), Irish Defence and Security Association (IDSA) a Ministerstvem obrany ČR  "Česko-irské bezpečnostně průmyslové fórum v Dublinu " , na kterém se české firmy obranného průmyslu prezentovaly irským partnerům. Předseda IDSA Pat O´Connor a prezident AOBP Jiří Hynek při této příležitosti podepsali memorandum o porozumění

„Česko – irské bezpečnostně průmyslové fórum“ se pod anglickým názvem „ Czech-Irish Security and Defence Forum“ konalo dne 24. 10. 2023 v prostorách prestižního dublinského soukromého klubu Stephen´s Green Club. Celá akce proběhla formou moderovaných tematických panelových diskuzí. Akci svými krátkými proslovy zahájily CDA, a.i. Filip Vurm, zástupce vrchní  ředitelky Sekce průmyslové  spolupráce Ministerstva obrany ČR Michal Rendla, prezident AOBP Jiří Hynek a za Ministerstvo obrany Irska vystoupil s krátkou prezentací ředitel odboru výzkumu, technologií a inovací a irský National Focal Point pro EDF Philip Mudge. Následoval první diskuzní panel o chemické, biologické radiologické a jaderné ochraně a detekci (CBRN and Detection), kterého se za českou stranu zúčastnila zástupkyně EGO Zlín (výrobce komplexního systému biologické ochrany, dekontaminačních systémů a prostředků pro urgentní medicínu) M. Bařinková a zástupce Grant Detection (výrobce detektoru živých organismů ve vozidlech - patentovaná technologie Univerzity Hradec Králové) M. Vodrážka. Irskou stranu v tomto panelu zastupoval profesor Lokesh Joshi z University of Galway a zároveň zástupce firmy Aquila Bioscience, která ve spolupráci s českou Univerzitou obrany a Irskými ozbrojenými silami vyvinula unikátní dekontaminační technologii. Druhý diskuzní panel o pozemní obraně se věnoval tématu pozemní obrany (Land Defence), kterého se za český obranný průmysl zúčastnili: zástupce SVOS (výrobce pancéřovaných vozidel) Š. Černý a  Česká zbrojovka (výrobce ručních zbraní) P. Berners. Armádu ČR reprezentoval  asistent přidělence obrany na Velvyslanectví ČR v Londýně prap. A. Feistinger. Irský firemní sektor zastupoval B. Foley ze společnosti Timoney Technologies (výrobce systému mobility pro těžká vozidla v civilní i vojenské oblasti), která má velký zájem na navázání partnerství s českými firmami. Třetí tematický panel se zaměřoval na problematiku  vzdušné domény (Air Domain). Z českých firem se této části programu účastnil zástupce ERA a.s. (výrobce radarů) L. Konvalina, Aero Vodochody (výrobce podzvukových letounů) V. Kozel, CSG Aerospace (divize skupiny Czechoslovak Group zastřešující firmy působící v leteckém průmyslu) A. Kovács a Vrgineers (vývoj leteckých simulátorů) M. Polčák. Za irskou stranu se zúčastnil N. Campion ze společnosti VRAI.

Na závěr fóra proběhl slavnostní akt podpisu memoranda o porozumění mezi AOBP a IDSA. Za českou asociaci podepsal dokument prezident Jiří Hynek a za irskou asociaci předseda Pat O´Connor. Jedná o vůbec první MoU, které IDSA podepsala se zahraničním partnerem.

 Po ukončení formální části programu následoval prostor pro networking mezi přítomnými zástupci českých firem a irských partnerů ze soukromého sektoru, irských ozbrojených sil, státních institucí a bezpečnostních sborů.

Galerie


Ćesko - irské bezpečnostně průmyslové fórum v Dublinu