česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva šéfa mise UNTSO genmjr. Patricka Gauchata

Kdy: 12.11.2024 - 13.11.2024

Dne 12.11.2024 navštívila velvyslanectví České republiky v Damašku delegace Dozorčí mise OSN pro dodržování příměří (UNTSO) vedená generálmajorem Patrickem Gauchatem.

Návštěva poskytla důležitou platformu pro diskusi o současné bezpečnostní situaci v Sýrii se zaměřením na výzvy, kterým čelí UNTSO při udržování míru ve vysoce roztříštěném a napjatém prostředí.

Generálmajor Patrick Gauchat se podělil o poznatky o současných operacích UNTSO a zdůraznil její trvalý závazek plnit svůj mandát spočívající v zajišťování stability v regionu, zejména na Golanských výšinách, strategické oblasti, kde pravidelně dochází k vyhrocení napětí mezi Sýrií a Izraelem. Vyzdvihl úlohu mise při monitorování příměří, sledování dodržování mezinárodních dohod a usnadňování dialogu mezi místními zúčastněnými stranami.

Šéf zastoupení UNTSO v Sýroi podplukovník Claudio Angelni hovořil také o kritických humanitárních otázkách spojených s bezpečnostní situací a zdůraznil význam mise UNTSO při podpoře mírových iniciativ a humanitární pomoci. Zdůraznil, že práce UNTSO nespočívá pouze v monitorování příměří, ale také v přispívání k budování atmosféry důvěry a spolupráce, která je nezbytná pro jakékoli dlouhodobé mírové urovnání v Sýrii.

Chargé d'affaires velvyslanectví Roman Masařík potvrdil odhodlání České republiky podporovat mise OSN, jako je UNTSO, a vyjádřil trvalý závazek země ve prospěch celosvětového míru a stability. Zdůraznil význam mnohostranné diplomacie při řešení bezpečnostních výzev a úlohu OSN při usnadňování dialogu a usmíření mezi stranami konfliktu.

Česká republika dlouhodobě silně podporuje OSN a její mírové operace po celém světě. Česká diplomacie se zasazuje o mír, bezpečnost a humanitární pomoc v konfliktních oblastech, včetně Sýrie. Česká republika je i nadále odhodlána podporovat úsilí, které vede k mírovému řešení konfliktů a obnově válkou zničených společností.

Pan Roman Masařík a podplukovník Claudio Angelni (CHE)

Pan Roman Masařík a podplukovník Claudio Angelni (CHE)

Mise OSN pro dohled nad příměřím v Sýrii (UNTSO)

UNTSO byla založena v roce 1948 a je první mírovou misí v historii OSN. Byla vytvořena za účelem monitorování dohod o příměří mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy a v průběhu let se její mandát vyvinul tak, aby zahrnoval širší úlohu při budování míru a řešení konfliktů na celém Blízkém východě.

Hlavním úkolem mise bylo dohlížet na dohody o příměří, udržovat spojení s místními úřady a sledovat vývoj, který by mohl ohrozit mír, a podávat o něm zprávy. Mírové síly UNTSO jsou nasazovány v konfliktních oblastech, kde působí jako neutrální prostředníci a poskytují důležité informace, které pomáhají předcházet dalším násilnostem.

Ačkoli se mise původně zaměřovala na izraelsko-palestinský konflikt, v průběhu desetiletí rozšířila svou úlohu i na syrské pohraničí, zejména podél Golanských výšin, a stala se ústředním prvkem při řízení složitého a nestabilního bezpečnostního prostředí v Sýrii.