Vzájemné vztahy
Damašek byl jedním z měst, které při své pouti již v r. 1491 navštívil a v díle "Cesta z Čech do Jerusaléma a Kaira" popsal litomyšlský občan Martin Kabátník. Na přelomu 19. a 20. stol. byl Damašek působištěm našeho významného orientalisty Aloise Musila, který se později stal členem Syrské vědecké společnosti. V Sýrii bádal i prof. Bedřich Hrozný, jehož nálezy asyrských tabulek obohatily aleppské muzeum.
Novodobá historie vzájemných vztahů začíná v polovině 20. let. V roce 1926 byl v Aleppu na severu země zřízen československý honorární konzulát, jenž se zabýval především obchodem. K jeho zrušení došlo až v roce 1951.
Diplomatické styky mezi Československem a Sýrií byly navázány v r. 1947, kdy byl konzulát v Bejrútu povýšen na vyslanectví a čs. konzul jmenován prvním vyslancem pro Libanon a Sýrii (13.2.1947). Styky se Sýrií byly prostřednictvím zastupitelského úřadu v Bejrútu vedeny až do března 1955, kdy došlo k otevření československého vyslanectví přímo v Damašku, i když vyslanec ještě sídlil v Bejrútu. První samostatný vyslanec pro Sýrii byl jmenován až v následujícím roce.
V únoru 1958 došlo ke spojení Sýrie s Egyptem ve Sjednocenou arabskou republiku a čs. velvyslanectví bylo v březnu téhož roku přeměněno na generální konzulát. Po vystoupení Sýrie z unie uznala ČSSR 7.10.1961 novou Syrskou arabskou republiku a navázala s ní diplomatické styky na úrovni velvyslanectví.
Velvyslanectví ČR se nachází v Damašku dodnes na původním místě, po mnoho let byla ovšem ČR zastupována na úrovni chargé d´affaires.
Ke kvalitativnímu povýšení vztahů obou zemí na úroveň velvyslanectví došlo v září 2002.