česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na vzpomínkové akci k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu

Dne 29.1.2016 proběhlo v Dakaru již po čtvrté uctění památky oběti holocaustu, jež pořádají pravidelně společně ZÚ IL a ZÚ DE. ZÚ ČR byla v letošním roce vybrána coby čestný host.
 

Z dalších institucí bylo zastoupeno MŠ SN – ředitelem odboru středoškolského vzdělávání, rektor dakarské univerzity UCAD - vedoucím katedry dějin, muzeum Yad Vashem - ředitelem pro frankofonní vzdělávání, OSN – ředitelem Centra pro informace.

Letošní ročník proběhl v katolické škole Cours Sainte Marie de Hann, kam chodí i mnoho muslimských dětí, a to za aktivní spolupráce dalších devíti dakarských středních škol.

 

Všichni výše jmenovaní účastníci přednesli krátké příspěvky na dané téma, VZÚ Dakar obšírně informovala o projektu Židovského muzea v Praze – Zmizelí sousedé, který je určen právě dětem od 12 do 18 let.

Projekt vzbudil velký zájem, a to i na straně Univerzity. Ačkoliv otázka židovské komunity samozřejmě není hlavním tématem místních historiků, vzniklo na půdě univerzity několik odborných prací na dané téma. Zástupce univerzity projevil velký zájem o projekt s tím, že by se do něj v budoucnu rád se svými studenty zapojil. I když je projekt původně určen dětem do 18 let, v Senegalu se vzhledem k odtažitosti tématu hodí skutečně spíše pro vysokoškolské studenty.

 

Další částí pořadu byly hudební, taneční, výtvarné či divadelní příspěvky škol, které studenti s velkou energií připravili na dané téma. Ačkoliv se holocaust afrických studentů přímo netýká, jedná se o události, které jsou v této nábožensky velmi tolerantní zemi opravdu těžko nepochopitelné, a snadno vzbudí rozhořčení.

Žáci školy

Žáci školy

Žáci školy

Žáci školy