česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika již druhým rokem pomáhá předcházení migrace v místě

Dne 15. listopadu 2023 podepsali Velvyslanec České republiky v Senegalu Marek Skolil a vedoucí senegalské mise Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Valeria Falaschi dohodu o druhé fázi projektu financovaného z programu Pomoc v místě Ministerstva vnitra České republiky ve výši 25 milionů Kč. Projekt je po první loňské úspěšné fázi opět implementovaný IOM.

Projekt « Konsolidace reintegrace senegalských navrátilců skrze integrovanou podporu mikro a malým podnikům (2. fáze) » má za cíl napomoci integraci navrátilých migrantů posílením jejich ekonomické soběstačnosti a rozvojem vlastního malého podnikání. Projekt se zaměřuje na vzdělávání 220 mladých lidí v oblasti zemědělského podnikání.

Druhá fáze projektu opět potrvá 18 měsíců a zaměří se na zvýšení ekonomických příležitostí pro 20 navrátilců ze Senegalu a jejich komunitu s cílem přispět ke zvýšení zaměstnatelnosti mladých lidí. Projekt bude tentokrát realizován v jižní části země v regionu Kolda, který je jednou z nejchudších oblastí Senegalu, z níž pochází vysoké procento kandidátů na neregulérní migraci.

Účastníci projektu budou moci využít všestranné podpory ze strany IOM, včetně:

  • Lepšího přístupu k financím, zejména prostřednictvím mikrofinančních institucí;
  • Nových technologií a zařízení potřebné ke zvýšení produktivity nebo rozšíření zemědělské produkce s pomocí malé zemědělské techniky;
  • Technického školení;
  • Podnikatelského školení ve spolupráci s externími partnery, včetně soukromého sektoru;
  • Networking a marketing, koučování a monitoring.

Kromě toho je součástí projektu vyškolení 200 vracejících se migrantů a mladých lidí z oblasti Kolda v agrobyznysu po dobu osmi měsíců s cílem zlepšit jejich pracovní vyhlídky. Senegalská diaspora se s účastníky projektu podělí o své dovednosti v oblasti networkingu a technické znalosti. Projekt vyvrcholí regionálním veletrhem pracovních příležitostí.

Velvyslanec ČR v Senegalu Marek Skolil při příležitosti podpisu dohody zdůraznil zájem české vlády na ekonomickém a sociálním rozvoji západní Afriky, jejíž prosperita, stabilita a bezpečnost mají význam i pro budoucnost Evropy. Vyzdvihl také vynikající  zkušenosti ze spolupráce ČR s Mezinárodní organizací pro migraci.

Evropská unie a členské státy se v Senegalu dlouhodobě zaměřují na socioekonomický rozvoj mládeže v rámci strategie TEAM EUROPE.

Podpis dohody

Podpis dohody

Cérémonie de signature

Cérémonie de signature