Česká republika již druhým rokem pomáhá předcházení migrace v místě
17.11.2023 / 10:00 | Aktualizováno: 24.11.2023 / 18:16
Dne 15. listopadu 2023 podepsali Velvyslanec České republiky v Senegalu Marek Skolil a vedoucí senegalské mise Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Valeria Falaschi dohodu o druhé fázi projektu financovaného z programu Pomoc v místě Ministerstva vnitra České republiky ve výši 25 milionů Kč. Projekt je po první loňské úspěšné fázi opět implementovaný IOM.
Projekt « Konsolidace reintegrace senegalských navrátilců skrze integrovanou podporu mikro a malým podnikům (2. fáze) » má za cíl napomoci integraci navrátilých migrantů posílením jejich ekonomické soběstačnosti a rozvojem vlastního malého podnikání. Projekt se zaměřuje na vzdělávání 220 mladých lidí v oblasti zemědělského podnikání.
Druhá fáze projektu opět potrvá 18 měsíců a zaměří se na zvýšení ekonomických příležitostí pro 20 navrátilců ze Senegalu a jejich komunitu s cílem přispět ke zvýšení zaměstnatelnosti mladých lidí. Projekt bude tentokrát realizován v jižní části země v regionu Kolda, který je jednou z nejchudších oblastí Senegalu, z níž pochází vysoké procento kandidátů na neregulérní migraci.
Účastníci projektu budou moci využít všestranné podpory ze strany IOM, včetně:
- Lepšího přístupu k financím, zejména prostřednictvím mikrofinančních institucí;
- Nových technologií a zařízení potřebné ke zvýšení produktivity nebo rozšíření zemědělské produkce s pomocí malé zemědělské techniky;
- Technického školení;
- Podnikatelského školení ve spolupráci s externími partnery, včetně soukromého sektoru;
- Networking a marketing, koučování a monitoring.
Kromě toho je součástí projektu vyškolení 200 vracejících se migrantů a mladých lidí z oblasti Kolda v agrobyznysu po dobu osmi měsíců s cílem zlepšit jejich pracovní vyhlídky. Senegalská diaspora se s účastníky projektu podělí o své dovednosti v oblasti networkingu a technické znalosti. Projekt vyvrcholí regionálním veletrhem pracovních příležitostí.
Velvyslanec ČR v Senegalu Marek Skolil při příležitosti podpisu dohody zdůraznil zájem české vlády na ekonomickém a sociálním rozvoji západní Afriky, jejíž prosperita, stabilita a bezpečnost mají význam i pro budoucnost Evropy. Vyzdvihl také vynikající zkušenosti ze spolupráce ČR s Mezinárodní organizací pro migraci.
Evropská unie a členské státy se v Senegalu dlouhodobě zaměřují na socioekonomický rozvoj mládeže v rámci strategie TEAM EUROPE.