english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Mrakodrapy na Manhattanu rostou rekordním tempem i díky českým stavebním výtahům

Stavební výtahy české společnosti STROS – Sedlčanské strojírny, a.s., která má za sebou již dlouholeté působení v severní Americe, obklopují v současnosti skelety řady budovaných mrakodrapů na Manhattanu. Česká společnost se tak podílí na aktuálním stavebním boomu v New Yorku, který započala v loňském roce výstavba nejvyšší rezidenční budovy světa 432 Park Avenue.

Stavební výtahy české společnosti STROS – Sedlčanské strojírny, a.s. lze v současnosti spatřit na celé řadě základů mrakodrapů na newyorském Manhattanu. České stavební výtahy, které byly na Manhattanu v letech 2011 a 2012 vidět například během rekonstrukce slavné Madison Square Garden, lze v současnosti spatřit při pohledu do výšin manhattanského nebe například na projektu 200 East 59st (typ NOV3242 F9 II v zelené barvě  firmy Rock Group a typ DUO tvořený dvěma výtahy na jednom stožáru). Na lukrativní parcele na jihozápadním rohu Central Parku pak pomáhají české výtahy růst projektu 220 Central Park South, na němž je přítomno 9 výtahů v oranžových barvách firmy UBS včetně největšího dvoustožárového výtahu. Dalším místem, kde se české výtahy podepisují na měnícím se horizontu Manhattanu, je projekt 390 Madison East 47st, kde výtahy firmy STROS oblékly pro změnu modré barvy firmy All-Safe LLC.

Největší koncentrace výtahů české společnosti je pak v současnosti nalezení v rozmezí pěti bloků mezi 10. a 11. Avenue a ulicemi 29. a 34. Street, kde pomáhají české výtahy opět v  barvách firmy All-Safe LLC vzniknout největšímu současnému manhattanskému projektu Hudson Yards. Nedaleko železniční stanice Pensylvania Station pak lze nalézt výtahy firmy STROS na projektu 42 West 32st – Couldwell Wintage.

Společnost STROS – Sedlčanské strojírny, a.s. velice dobře vycítila rostoucí poptávku po stavební technice, která souvisí se znovunastartováním stavebního boomu na Manhattanu, který již znovu dosáhl úrovně z let 2007 a 2008 a překonal stagnaci způsobenou v následujících letech ekonomickou krizí. V loňském roce se objem investic do stavby v NYC pohyboval na úrovni 35 miliard USD a minimálně pro letošní rok by měl zůstat v podobných číslech. České stavební firmy tedy mají stále možnost se na současném newyorském stavebním boomu podílet tak, jak se to daří sedlčanské společnosti.

 

Karel Smékal
ekonomický konzul
Generální konzulát ČR v New Yorku