english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

České společnosti na online semináři o dodávkách do OSN

Ve dnech  25. – 26. května 2021 se uskutečnil již 17. ročník semináře EU – UN Procurement Forum (EUPF) zaměřený na dodávky do systému OSN. Letošního ročníku, který se poprvé konal online, se zúčastnilo 9 českých společností, které se měly během dvoudenní akce možnost dozvědět cenné informace o fungování tendrů OSN, ale i prezentovat své zboží a služby přímo zástupcům pěti agentur OSN.

 

EUPF je sdružení zástupců členských států EU v New Yorku, kteří se zabývají podporou dodávek společností ze svých zemí do tendrů vypisovaných agenturami OSN. Česká republika je zastoupena v EUPF ekonomickou konzulkou Generálního konzulátu ČR v New Yorku. Vlastnímu semináři předcházely tři interaktivní online webináře zaměřené na úvod k dodávkám do OSN, proces registrace coby dodavatele do OSN a vlastní proces a průběh tendrů.

Samotný seminář, který je nejviditelnějším výstupem činnosti EUPF, se letos konal poprvé z důvodu přetrvávající pandemie COVID-19 online formou. Semináře se celkem zúčastnilo celkem 50 společností z 14 členských států EU. Česká republika měla jedno z nejsilnějších zastoupení mezi všemi členskými státu EU.

V roce 2021 byl seminář tematicky zaměřený na následující sektory:

  • Energetika: odpadové hospodářství a výroba energie (Energy: Waste Management and Power Generation)
  • Zdravotnictví: zdravotnické prostředky a materiál (Healthcare, Medical Equipment and Supplies)
  • ITC a kybernetická bezpečnost (Information and Communication Technologies (ITC) and Cybersecurity)
  • Logistika, doprava a fyzická bezpečnost (Logistics, Transportation and Physical Security)
  • Infrastruktura, pitná voda a hygienická zařízení (Infrastructure and Water Sanitation, Purification and Hygiene (WASH)

Díky podpoře z projektu na podporu ekonomické diplomacie konzulátu bylo možné snížit českým společnostem náklady na účastnický poplatek na semináři.

Kromě plenárních částí programu a pěti sektorově zaměřených workshopů je každoročním lákadlem účasti na semináři možnost sjednání schůzek 1na1 s nákupčími agentur OSN, během nichž měly společnosti možnost představit přímo relevantním nákupčím agentur své produkty či služby. Vybraní zástupci firem se tak měly možnost během dvaceti minut představit nákupčím agentur DOS/UNPD (UN Department of Operational Support / Procurement Division), UNDP (UN Development Program), UNOPS (UN Office for Project Services), UNICEF (UN Children’s Fund) či Světové banky.

České republice se dlouhodobě nedaří naplnit potenciál trhu veřejných zakázek OSN – z celkového objemu zakázek ve výši 19,9 miliard amerických dolarů za rok 2019 (čísla za rok 2020 budou k dispozici v průběhu roku 2021) dodaly české společnosti zboží a služby v hodnotě 11,75 mil. USD. Dodávky českých společností představují pouze 0,06 % celkového ročního objemu vypisovaných tendrů OSN a existuje tak stále velký prostor pro dodávky dalších českých firem. Největší podíl dodávek českých firem představovala motorová vozidla a jejich součástky, s velkým odstupem pak zdravotnická a IT technika. Největšími odběrateli českého zboží a služeb byly agentury UNPD (UN Procurement Division), UNICEF (UN Childrens‘ Fund), IAEA (International Atomic Energy Agency), UNDP (UN Development Fund). Detailní statistiky dodávek do OSN včetně rozdělení dle zemí nalézt na portálu UN Global Marketplace.

Pro více informací o možnostech dodávek do OSN pro české firmy lze navštívit sekci Obchodujeme s OSN na stránkách našeho konzulátu.