České projekty pomáhají moldavským seniorům zajistit zdravotní péči i v pohodlí domova
16.12.2024 / 15:36 | Aktualizováno: 16.12.2024 / 15:41
Moldavsko dlouhodobě bojuje s odlivem mladých lidí do zahraničí. Důvodem je špatná ekonomická situace v zemi. Lidé za sebou často nechávají seniory, kteří se neobejdou bez pomoci druhých. Moldavský systém zdravotní a sociální systém je ale přetížen a trápí ho také odliv pracovníků do zahraničí. Díky projektu a iniciativě Charity Česká republika se podařilo ustanovit novou profesi pečovatele domácí péče, která uleví stávajícím zaměstnancům a zkvalitní služby pro osamělé seniory.
„Schválení této profese znamená, že vzdělávací instituce v Moldavsku mohou připravit odborné materiály pro výuku. Do vzdělávacího programu se mohou přihlásit lidé se středoškolským vzděláním, nezaměstnaní a lidé s výučním listem. Absolventi tohoto programu získají odbornou kvalifikaci pečovatele pro domácí péči. Díky této iniciativě tak značně ulehčíme vytíženým zdravotním sestrám a zároveň zajistíme lepší kvalitu poskytovaných služeb,“ říká o nové profesi členka moldavského Výboru pro ošetřovatelství Mariana Nagrean.
Moldavské seniory trápí nejen nedostatečná zdravotní a sociální péče, ale také samota. V podobné situaci byla i 74letá Eugenia. Před 7 lety za ní začala docházet zdravotní sestra Nina z nedalekého centra domácí péče. Díky jejím pravidelným návštěvám se Eugenia cítí mnohem lépe. Eugenia žije ve svém skromném domku ve vesnici Razeni sama. Manžel zemřel před 19 lety a nemá jiné příbuzné, kteří by se o ni mohli postarat. Jedinou společnost v domě jí dělá kočka a pes. Eugenia má artrózu a další zdravotní problémy, kvůli kterým má problémy si zajistit základní potřeby. Naštěstí za ní pravidelně dochází zmíněná zdravotní sestra Nina z nedalekého centra domácí péče, které zde otevřela Charita Česká republika. „Eugenia má artrózu, takže se špatně pohybuje. Jsem její ruce a nohy,“ vysvětluje Nina.
„Neumím si představit, jak by můj život vypadal, kdybych neměla Ninu,“ říká Eugenia. „Nemám doma zavedenou tekoucí vodu, potřebuji, aby mi někdo nosil vodu ze studny. A taky dřevo ze zahrady, abych si mohla zatopit,“ popisuje Eugenia situaci mnoha seniorů na venkově. Díky pravidelným návštěvám personálu z centra domácí péče je o Eugenii postaráno. Nina jí pomáhá s péčí o domácnost, ale především se seniorkou tráví čas a společně si povídají.
„Staří lidé, o které se takto starám, jsou velmi osamělí. Často nemají v Moldavsku už žádné příbuzné, kteří by s nimi trávili čas. Kdysi jsem pracovala ve zdejším zdravotním středisku, takže znám většinu místních už dlouho. Je to pro mě jako trávit čas s mými vlastními rodiči,“ popisuje Nina. Nina s sebou na návštěvy nosí tablet, díky kterému se Eugenia může spojit s lékaři z pohodlí domova. „Kvůli artritidě má Eugenia sníženou schopnost pohybu. Nejbližší zdravotní středisko, kde sídlí specialisté, je 40 kilometrů daleko. Takovou cestu by sama nezvládla,“ říká Nina. Pomocí tabletu Eugenia pravidelně konzultuje svůj zdravotní stav s endokrinologem a psychologem. Rutinní zdravotnické úkony, jako jsou glukózové testy, kyslíková saturace nebo krevní testy pro klienty zajišťují zdravotní sestry, jako je Nina.
„Doufám, že všichni v mém okolí budou co nejdéle zdraví, protože zdraví je to nejdůležitější. Jsem za tuto pomoc moc vděčná,“ říká Eugenia, která kromě sociální a zdravotní péče od centra dostává i materiální podporu. Jedná se především o hygienické balíčky a trvanlivé produkty. „Mám malý důchod a bohužel si kvůli zdravotnímu stavu nezvládám nijak přivydělávat,“ vysvětluje Eugenia, jak je pro ni tato pomoc důležitá.
Nová profese pečovatele je nadějí pro mnoho seniorů, kteří jsou závislí na pomoci ostatních. Lidé v dnešní době žijí déle a zároveň se zvyšuje počet chronických onemocnění. Starší populace proto potřebuje specializovanou péči čím dál víc. Nová pozice domácího pečovatele má zajistit kvalitní služby pro ty nejzranitelnější. „Pečovatelé dohlížejí na zdravotní stav lidí, ale také seniorům pomáhají s hygienou, zajištěním stravy či úklidem. Tato práce ale není jen o kontrole zdravotního stavu. Důležité je věnovat těmto osamělým lidem čas, popovídat si s nimi, aby se cítili dobře i po psychické stránce. Je proto důležité, aby byli pečovatelé svědomití lidé s velkou mírou empatie,“ přibližuje specifika této profese Mariana Nagrean.