
České firmy dodaly do Moldavska zdravotnickou techniku a materiál
23.11.2020 / 14:48 | Aktualizováno: 23.11.2020 / 15:06
Česká republika zareagovala na šíření pandemie COVID-19 v Moldavsku a v rámci své humanitární pomoci financovala dodávku zdravotnické techniky českých firem MZ Liberec a Linet do moldavských nemocnic.
Moldavsko je pandemií koronaviru zasaženo poměrně silně a má jeden z nejvyšších počtů nakažených na milion obyvatel v regionu. Do koronavirové pandemie vykazovalo Moldavsko zlepšování většiny makroekonomických ukazatelů, nyní se výhled Moldavska prudce zhoršil, očekává se pokles HDP minimálně o 3%, realističtější odhady předpovídají pokles až 6,3%.
Pandemie koronaviru zvýraznila především slabiny moldavského zdravotnictví, v nemocnicích je k dispozici často pouze zastaralé vybavení z dob Sovětského svazu a situace je nejhorší v moldavských regionech.
Česká republika byla schopna zareagovat na akutní potřeby moldavského zdravotnictví v době pandemie. Z prostředků určených na humanitární pomoc, jako reakci na pandemii COVID -19, financovala ČR dodávky českých firem do Moldavska. Hlavním dodavatelem byla firma MZ Liberec, která do Moldavska dodala zdrojové mosty. Jedná se o pohyblivý systém, který zásobuje přístroje energií a pacienty medicinálními plyny, umožnuje rozmístění potřebných přístrojů v blízkosti lůžka pacienta a používá se na specializovaných zdravotnických pracovištích (ARO, JIP). Dalším dodavatelem byla firma Linet, která do Moldavska dodala postele pro intenzivní péči o pacienty. Zdrojové mosty a postele byly po dohodě s Ministerstvem zdravotnictví, práce a sociální ochrany Moldavska, dodány do dvou regionálních nemocnic v Calarasi a Causeni. Dodávka českých výrobků do nemocnic v době krizového stavu a šíření koronaviru je v Moldavsku vysoce ceněna mezi odbornou a laickou veřejností, informacím byl věnován značný prostor v hlavních večerních zprávách.
Moldavská vláda přijala řadu opatření na zmírnění dopadů restrikcí, na podporu ekonomiky a na zvýšení kapacity nemocnic. Omezené rozpočtové zdroje doplňuje podpora externích partnerů, a to ve výši stovek milionů EUR. Kromě Mezinárodního měnového fondu se jedná se především o finance EU, Světové banky, Evropské investiční banky a Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj, tyto instituce v rekci na pandemii navýšily svoji finanční pomoc. Potřeba modernizace zdravotnického systému je nezpochybnitelná a současná krize by mohla být do budoucna katalyzátorem investic do zdravotnictví. České firmy budou mít v tom případě již dobré reference a ve dvou nemocnicích budou moci demonstrovat své možnosti.
Kateřina Šilhánková, diplomat, Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě