по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © ZU Kisinev
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika zahájila nový rozvojový projekt ve fytosanitární oblasti v Moldavsku

Projekt s celkovým rozpočtem 35 mil. Kč, financuje Česká rozvojová agentura a implementuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Jedná se o zahájení dlouhodobé spolupráce ve fytosanitární oblasti. Příjemci projektu budou jak státní instituce a laboratoře, které navýší své kapacit, tak hospodářské subjekty podnikající v zemědělství, které získají možnost  přístupu na evropské trhy.
 

Projekt napomůže k modernizaci fytosanitárního sektoru v Moldavsku v souladu s požadavky EU v souladu s Dohodou o přidružení mezi EU a Moldavskou republikou. Realizace projektu umožní přístup bezpečných moldavských rostlin a rostlinných produktů na trh EU.

Slavnostní zahájení projektu “Posílení kontrolní a laboratorní kapacity v oblasti rostlinolékařství v Moldavské republice“ proběhlo  23. ledna 2024 pod záštitou místopředsedy vlády, ministra zemědělství a potravinářského průmyslu  V. Boley a za účasti, velvyslance ČR v Moldavské republice S. Kázeckého a ředitele ÚKZÚZ D. Jurečky. Za moldavskou stranu byli přítomni také ředitelé Národní agentury pro bezpečnost potravin a Ústřední rostlinolékařské laboratoře. Ministr při své úvodní řeči zmínil také ukončený projekt podpory organického zemědělství, který realizoval UKZUZ: „Pokud Moldavsko uspěje v oblasti organického zemědělství, bude to díky UKZUZ a podpoře ČR“.

Hlavním cílem tohoto projektu je účinné uplatňování preventivních opatření vedoucích k minimalizaci nebo nápravě negativních dopadů rostlinolékařských problémů, včetně snížení rizik šíření a zavlečení škodlivých organismů na území Moldavska. Plánováno je modernizovat laboratorní vybavení, zavést nový rostlinolékařský registr, posílit systém kontroly a harmonizovat fytosanitární právní předpisy s acquis communautaire, dále školení pracovníků laboratoří a inspektorů. Laboratoře se zvýšenou analytickou kapacitou budou schopny provádět přesné a pravdivé analýzy pomocí citlivých, rychlých a plně validovaných diagnostických metod.

Zlepšením fytosanitárních podmínek, se zemědělské produkty Moldavska stanou konkurenceschopnějšími, a to jak na domácím, tak na zahraničním trhu. Jedná se o produkty konečné spotřeby, a také o sadební materiál a osivo, což jsou pro zemědělské Moldavsko produkty nedocenitelného významu.

Tento projekt navazuje na tři projekty, které již UKZUZ v Moldavsku úspěšně realizoval, jedná se tak o prodloužení a prohloubení spolupráce v oblasti předávání českých zkušeností. D. Jurečka zmínil následující: „UKZUZ je národní organizací ochrany rostlin a má dlouholeté zkušenosti v rostlinolékařské oblasti, kde odpovídá zejména za opatření proti zavlékání a rozšiřování škůdců a původců chorob rostlin, monitoring těchto škodlivých organismů, včetně jejich diagnostiky, a dále za dozor a kontroly. Naši specialisté jsou tak připraveni předat moldavským kolegům řadu odborných zkušeností, včetně znalosti legislativních procesů. Projekt vnímám jako pevný základ spolupráce v ochraně rostlin mezi našimi republikami po vstupu Moldavska do Evropské unie”.

ČR tak navazuje na dlouhodobou podporu Moldavska, které je prioritní zemí rozvojové spolupráce. V souvislosti s kandidátským statusem Moldavska a zahájením předvstupních jednání, získává technická spolupráce a přenos zkušeností ještě více na významu.  

Kateřina Šilhánková, diplomat, Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě a UKZUZ