Pracovní návštěva předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky v Minnesotě
01.04.2016 / 18:13 | Aktualizováno: 31.01.2017 / 19:10
Dne 2. dubna 2016 navštívil předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka Minnesotu. V rámci svého programu jednal s guvernérem Markem Daytonem a také s nejvýznamnějšími partnery ČR v Minnesotě. Setkal se rovněž s představiteli místní krajanské komunity.
V Minnesotě sídlí věhlasná Mayo Clinic, která již několik let úzce spolupracuje s Mezinárodním centrem klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. V průběhu návštěvy došlo za přítomnosti předsedy vlády k podpisu dohody o pokračování této spolupráce i v dalších letech.
Intenzivní vazby pojí Českou republiku s Minnesotskou univerzitou. Spolupráce probíhá v celé řadě oborů, například historii, umění, inkluzivní a speciální pedagogice a mnohých dalších. Nejintenzivnější je pak opět v medicíně. Pozoruhodný Proshek – Fulbright program již dlouhou řadu let podporuje místní stáže absolventů doktorského studia v oboru medicíny z ČR. Právě tyto stáže se pro řadu účastníků staly výrazným impulsem pro úspěšnou kariéru. Premiér udělil Charlesi E. Proshekovi, někdejšímu honorárnímu konzulovi Československa v Minnesotě, in memoriam medaili Karla Kramáře, kterou převzal jeho vnuk Charles A. Proshek. Vyjádříïl poděkování také garantům programu profesoru Paulu Quie a docentce Veronice Bachanové.
Předseda vlády se dále setkal s vedením tří významných firem, které působí v České republice: Donaldson, 3M a Chart Industries. O možnostech dalšího posílení spolupráce v ekonomické oblasti a vědě a výzkumu jednal nejen s nimi, ale také s guvernérem Minnesoty, dalšími představiteli místní administrativy a předsedkyní Minnesota High Tech Association. Jednání na toto téma se zúčastnil také zástupce firmy Mitas Tires North America, výjimečné české investice v USA.
Středozápad je tradičním centrem české imigrace v USA. První výrazná imigrační vlna sem z českých zemí směřovala v polovině 19. století. Nejstarší česká kolonie v Minnesotě Nová Praha / New Prague vznikla v roce 1856, dva roky předtím, než se Minnesota stala 32. státem USA. První krajanská organizace Slovanská Lípa byla založena v roce 1870 v Saint Paul. V roce 1882 zde vznikla první sokolská organizace. Výraznou českou minulost a aktivní krajanskou komunitu mají dodnes města Nová Praha, Montgomery a Lonsdale. Na mapách můžeme najít také názvy Bechyn, Trebon, Litomysl, Budejovice, Beroun a Veseli. Tyto další obce však již ztratily svůj městský status a jsou dnes spíše nevelkými usedlostmi. Dle sčítání lidu žije v Minnesotě přibližně 85 tisíc obyvatel s českými kořeny (4. místo v rámci USA). To představuje podíl 2,1% na celkovém obyvatelstvu (4. - 6. místo v USA).
Předseda vlády se s krajany setkal v budově Sokola Minnesota, která je dodnes hlavním centrem krajanského života v hlavním městě Minnesoty Saint Paul. Krajané pro předsedu vlády připravili také folklórní program, se kterým vystoupili zpěváci a tanečníci všech generací.
„Návštěva pana premiéra vzbudila v Minnesotě mimořádný zájem. Ten je patrný u nejvyšších představitelů Minnesoty, včetně guvernéra a také starosty hlavního města Saint Paul, i všech dalších významných partnerů České republiky v tomto státě. Na setkání s panem premiérem v sídle Sokolů v Saint Paul se dostavili krajané z celé Minnesoty,“ zhodnotil generální konzul České republiky s působností pro Středozápad USA Bořek Lizec.
Další informace a fotografie z průběhu akcí:
Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka ocenil Charlese Edwarda Prosheka a jeho odkaz
Fotografie z návštěvy premiéra Sobotky v Minnesotě