Víza - režim vstupu do USA
26.07.2023 / 18:38 | Aktualizováno: 26.07.2023 / 18:40
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Víza - režim vstupu
Od roku 2008 je Česká republika zařazena do bezvízového programu Spojených států amerických (Visa Waiver Program, zkráceně „VWP“), v jehož rámci mohou občané ČR přijet do USA buď bez víza nebo mohou jako doposud cestovat za dosavadních podmínek a použít platné vízum.
Bezvízový styk
Bezvízový program se vztahuje pouze na krátkodobé turistické nebo obchodní cesty do 90 dnů pobytu. Na studijní, pracovní či výměnné pobyty se stále vztahuje vízový režim a zájemci o pobyt v USA za uvedenými a jinými účely musí tak jako doposud žádat o vízum na nejbližším velvyslanectví či konzulárním úřadě USA.
Pro cestování do USA bez víza musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA (https://esta.cbp.dhs.gov a mít vlastní platný ePas (cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji). Registraci v rámci ESTA (Electronic System of Travel Authorization) je doporučeno provést minimálně 72 hodin před nastoupením cesty. O souhlas v rámci systému ESTA je nutno požádat nejen při leteckých cestách do USA, ale i při překračování pozemní hranice (například mezi Kanadou a USA) a při cestách po moři.
Registraci v systému ESTA je nutno provést výlučně na webové stránce Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA https://esta.cbp.dhs.gov Důrazně se doporučuje provést při registraci kontrolu, zda se skutečně jedná o uvedenou adresu, a to z toho důvodu, že byla zjištěna existence falešných stránek. Výsledkem registrace je vystavení předběžného souhlasu s cestou, který je platný dva roky nebo do doby změny údajů žadatele (např. změna cestovního dokladu nebo změna jména). Předběžný souhlas slouží k opakovaným cestám po dobu jeho platnosti.
Letečtí dopravci provozující lety do USA jsou oprávněni vyloučit z přepravy ty cestující, kteří nebudou mít platný souhlas vydaný v rámci systému ESTA. Doporučuje se vytisknout si po ukončení registrace číslo souhlasu vygenerované systémem ESTA a tento doklad předkládat během odbavení při všech cestách do USA uskutečňovaných během platnosti souhlasu.
Pokud je registrace systémem odmítnuta, je třeba požádat o vízum na velvyslanectví nebo konzulárním úřadě USA. Informace o podmínkách získání víz lze nalézt na webové adrese: www.travel.state.gov Aktuální informace o ESTA a vízech lze nalézt rovněž na webových stránkách Velvyslanectví USA v Praze www.usembassy.cz
Správní poplatek za souhlas v rámci systému ESTA ve výši 21 USD se v průběhu registrace hradí platební kartou prostřednictvím webové stránky www.pay.gov.
Cestovní autorizace ESTA, které již byly vydané, zůstávají platné až do doby vypršení nebo do vypršení platnosti cestovního pasu.
Občan ČR nicméně nemůže do USA cestovat na základě souhlasu v systému ESTA, pokud kdykoliv po 1. 3. 2011 navštívil KLDR, Irák, Írán, Jemen, Libyi, Somálsko, Sýrii a Súdán. Obdobně nemůže k cestám do USA využít souhlasu v systému ESTA, pokud po 12. 1. 2021 navštívil Kubu. V těchto případech je nezbytné požádat Velvyslanectví USA s dostatečným předstihem o příslušné vízum (např. obchodní vízum kategorie B1 nebo turistické vízum kategorie B2). O vízum musí žádat i cestovatelé, kteří mají kromě českého občanství též státní občanství Kuby, KLDR, Iráku, Íránu, Súdánu a Sýrie.
V této souvislosti je potřebné upozornit, že pokud po udělení souhlasu v systému ESTA vyjde najevo, že dotyčná osoba do uvedených států po stanovených datech cestovala, může to vést ke zrušení souhlasu a nevpuštění na území USA. Uskutečnění cesty do uvedených států či zamítnutí žádosti o souhlas v rámci systému ESTA ovšem automaticky neznamená, že dotyčná osoba do USA cestovat nemůže. Pokud však hodlá USA navštívit, musí požádat o americké vízum. Při vízovém pohovoru je pak nezbytné účel cesty do uvedených států objasnit.
Víza
Vízum lze obdržet na velvyslanectví či konzulátu USA v cizině. Českým občanům doporučujeme vyřídit si vízum v dostatečném předstihu na velvyslanectví USA v Praze. Vízum lze získat na základě řádně zdůvodněného účelu cesty. Nutná je osobní návštěva velvyslanectví, kterou je třeba předem sjednat prostřednictvím internetových stránek velvyslanectví www.usembassy.cz
Vízum typu B-1/B-2 (dovolená, turistika, léčebný pobyt, obchodní pobyt) je vydáváno obvykle s dobou platnosti na 10 let. Při udělení víza do českého cestovního pasu je vhodné vzít v úvahu to, že cestovní pas musí být po uplynutí doby jeho platnosti odevzdán příslušným úřadům ČR, a to i v případě, že se v něm nachází platné vízum USA. Následně je nutné požádat si o vydání nového víza USA. Proto MZV ČR doporučuje občanům ČR, aby si před podáním žádosti o vízum USA obstarali nový cestovní pas s dobou platnosti 10 let.
Pozvání k turistické cestě ověřené americkým notářem (Notary Public) není při žádosti o turistické vízum povinné, ale jeho předložení je užitečné především u osob bez pracovního poměru vč. studentů, čerstvých absolventů škol a důchodců.
Při tranzitu přes USA do třetích zemí, je možné tranzitovat přes území USA včetně mezinárodních letišť v rámci bezvízového styku za dodržení stanovených podmínek (ePas + ESTA).
V souvislosti s existující dohodou o podpoře a ochraně investic sjednanou mezi ČR a USA, mohou žádat přímí investoři k cestám do USA o vydání víza typu E-2 umožňující dlouhodobý pobyt (až do 15 let) k provádění péče o investici. Český investor však musí mít většinový majetkový podíl. Manažeři poboček českých podniků působících v USA mohou cestovat na vízum typu L v případě, že pobočka za ně podá nejdříve žádost doloženou požadovanými doklady imigračním orgánům v USA. Po schválení žádosti vydá americký konzul v ČR vízum opravňující manažera rovněž k dlouhodobému pobytu v USA.
Výkonní umělci nemohou cestovat k výkonu výdělečné umělecké činnosti v USA s použitím turistického víza. Doporučujeme cestu organizovat ve spolupráci s kvalifikovanou uměleckou agenturou, ev. americkým partnerem v dostatečném časovém předstihu.
O studentské vízum je třeba požádat ještě před odletem na velvyslanectví USA v Praze. Změnu víza typu B na studentské vízum (F a M) na území USA je možno provést pouze v odůvodněných případech, a pouze těm osobám, které o svém úmyslu případně studovat informovaly imigračního úředníka při příletu do USA, jenž tuto skutečnost vyznačí do hraniční průvodky (formulář I-94). Změnu není možno provést v případě, že cizinec již studium započal (je tedy třeba nejprve vyčkat souhlasu US BCIS, a teprve poté začít studovat.)
ČR je rovněž na seznamu zemí, jejichž občané mohou žádat o tzv. H2A a H2B víza pro zemědělské i nezemědělské sezonní pracovníky v USA. O vízum žádá nejdříve potencionální zaměstnavatel u Department of Labour a USCIS. Po schválení podává žadatel žádost o vízum na příslušném ZÚ USA v zahraničí. Vízum opravňuje žadatele k pobytu a práci u schváleného zaměstnavatele po dobu vykonávané práce nebo 1 roku. Tato doba může být případně prodloužena až na maximálně 3 roky pobytu. Podrobné podmínky jsou k dispozici na webu USCIS www.uscis.gov.
K poskytování oficiálních informací o platných podmínkách pro vstup a pobyt českých občanů na území USA je kompetentní konzulární úsek velvyslanectví USA v Praze www.usembassy.cz.
Vstup na území USA
Mezi hlavní americké orgány zodpovědné za ochranu hranic patří Úřad pro cla a ochranu hranic (Bureau of Customs and Border Protection, viz www.cbp.gov.
Vstup na území v rámci bezvízového programu – ESTA
Cestující do Spojených států amerických v rámci bezvízového programu jsou povinni mít odsouhlasenou elektronickou cestovní registraci ESTA před tím, než nastoupí do dopravního prostředku (letadlo nebo loď) k cestě do Spojených států.
Cestující mohou v rámci bezvízového programu a s elektronickou registrací ESTA pobývat na území Spojených států za účelem obchodní cesty nebo turistiky, ale pobyt v USA nesmí přesáhnout dobu 90 dnů. Doporučujeme mít zakoupenou zpáteční letenku prokazující, že opustíte Spojené státy do 90 dnů.
Prodloužení pobytu v rámci bezvízového styku (přílet do USA na elektronickou registraci ESTA) není možné.
Všichni cestující směřující do USA jsou povinni vyplnit formulář Celní deklarace (CBP form 6059B), který obdrží cestující od palubního personálu v letadle či na lodi.
Samotné obdržení souhlasu s cestou do USA získané prostřednictvím elektronického systému ESTA není zárukou vpuštění na území USA. O povolení vstupu na území USA vždy rozhoduje příslušný pracovník Úřadu celní a hraniční ochrany USA (U.S. Customs and Border Protection/CBP) v místě vstupu do Spojených států.
Vstup na území USA na základě uděleného víza
Imigrační kontrole na hraničních přechodech při vstupu na území USA je nutné předložit vyplněný formulář celní deklarace 6059B. Formulář obdrží cestující na palubě letadla nebo přímo na hraničním přechodu. Je důležité, aby doklad byl vyplněn anglicky, ve všech rubrikách a správně. Nesprávné nebo nepravdivé vyplnění formuláře může způsobit komplikace při rozhodování o povolení vstupu na území USA a může vyústit i v zamítnutí vstupu.
Udělení víza znamená pouze možnost přicestovat na hranice USA, pohovor s úředníkem je druhým stupněm kontroly. Imigrační úředník má široké rozhodovací pravomoci a může rozhodnout i o nevpuštění cestujícího na území USA. Na umožnění vstupu na území USA nemá cestující právní nárok. V průběhu pohovoru je nezbytné odpovídat na kladené otázky a současně být aktivní a energicky hájit své postavení. V případě pochybností o správnosti postupu je možné kdykoliv žádat o přítomnost nadřízeného (supervisor). Občan ČR má právo spojit se s velvyslanectvím či konzulátem ČR kdykoliv během pohovoru. Pokud imigrační úředník zamítne vstup na území USA cestujícímu v rámci bezvízového styku, neexistuje možnost odvolání a je vrácen do destinace, odkud přiletěl. Pokud zamítne vstup při cestě do USA na vízum, může cestující buď dobrovolně odjet nejbližším spojem do ČR (v tomto případě podepisuje prohlášení, že je ochoten se vrátit, resp. se vzdává práva žádat o vstup na území USA) nebo žádat o slyšení před imigračním soudcem. V druhém případě však může být držen ve vazbě až do termínu slyšení, které může proběhnout i několik týdnů po příjezdu. V případě negativního rozhodnutí imigračního soudce následuje deportace a zrušení platnosti víza.
Na většině hraničních přechodů jsou odebírány biometrické údaje všech osob, které vstupují do USA. Každý cestující se musí při vstupu do USA podrobit digitálnímu vyfotografování a sejmutí otisků všech deseti prstů.
Po povolení vstupu vyznačí imigrační úředník do pasu dobu, po kterou může držitel pasu legálně pobývat na území USA. Dodáváme, že je třeba odlišovat tzv. použitelnost víza (datum ve vízu - u turistických víz až na 10 let) od doby povoleného pobytu. Překročení doby povoleného pobytu je porušením imigračních předpisů s dalekosáhlými následky (viz kapitola c).
Maximální doba pobytu, na kterou může být pobyt držiteli turistického víza (B-2) povolen, činí 6 měsíců. Pobyt na vízum B-2 je možno prodloužit maximálně o dalších 6 měsíců, a to pouze v případě, že cizinec prokáže, že mu v odjezdu brání nepředvídatelné okolnosti (např. hospitalizace) a současně doloží, že pro prodloužený pobyt disponuje dostatečnými finančními prostředky.
Pokud cestuje s dítětem ve věku do 12ti let jiná osoba než jeho rodič, může být při vstupu na území USA nebo při vycestování z USA požádána imigračním úředníkem o předložení souhlasu rodičů dítěte s cestou. Pokud toto potvrzení nepředloží, může imigrační úředník vstup do USA nebo opuštění USA odmítnout. Doporučuje se proto, aby cestující byli pro tento případ vybaveni potvrzením od rodičů.
V případě, že se již nacházíte na území USA a máte dotazy týkající se pobytu na území USA, můžete kontaktovat Úřad celní a hraniční ochrany USA (USCIS), viz webová stránka www.uscis.gov
Rizika při překročení povolené doby pobytu a ilegálním zaměstnání v USA
Pokud návštěvník neopustí do stanoveného termínu (datum vyznačené v cestovním dokladu při příletu) USA, první den po vyznačeném datu je již jeho pobyt v USA nelegální. Pokud je v USA na vízum, to pozbývá platnosti bez ohledu na to, zda se jedná o víceleté vízum k opakovaným vstupům. Následně při jakékoliv náhodné kontrole policejními nebo imigračními orgány může být návštěvník zadržen. Po zadržení je umístěn do místního vězení nebo tzv. detenčního střediska imigrační služby, kde čeká několik týdnů až měsíců na slyšení před imigračním soudcem a na následnou deportaci zpět do ČR. Ode dne rozhodnutí imigračního soudce do dne deportace může cizinec strávit ve vězení dalších několik měsíců.
Důsledkem překročení pobytu při bezvízovém styku je, že cestující nadále nesmí do USA bez víza cestovat. Překročení pobytu o 180 dní až 1 rok má za následek automatické odepření vstupu do USA po dobu 3 let, překročení povolené doby pobytu o více než 1 rok má za následek zákaz vstupu do USA po dobu 10 let.
S ohledem na přísné sankce ze strany úřadů USA důrazně upozorňujeme všechny návštěvníky Spojených států amerických, že v případě příjezdu do USA za účelem turistického pobytu je vykonávání jakékoliv práce ilegální.