english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: M.Vágner
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sektor bezpečnostních technologií je v Austrálii prioritou a české firmy z oboru budily zasloužilou pozornost na veletrhu Security Exhibition v Sydney

Austrálie si uvědomuje význam bezpečnostních technologií v současné době, přijala příslušné strategické dokumenty a sektor povýšila do prioritních odvětví. Na rozvíjejícím se trhu se mohou uplatnit i české firmy, což potvrzuje česká expozice na veletrhu Security Exhibition v Sydney v srpnu 2023, na které se v rámci projektu ekonomické diplomacie představilo pět českých firem.

Austrálie vyhodnotila kybernetickou bezpečnost jako jedno z prioritních odvětví. Pro oblast kybernetické bezpečnosti má schválenou strategii „2020 Cyber Security Strategy“, na kterou bylo vyčleněno 1,67 mld. AUD/24 mld. CZK, ze kterých jsou financovány inovace v oblasti bezpečnosti online aktivit. Cílem je vytvořit systém digitálních zkušeností a zlepšit důvěru v bezpečnost v digitální ekonomice. Kybernetická bezpečnost je také součástí Strategie moderní výroby a seznamu „kritických technologií v národním zájmu Austrálie“ v kapitole pokrokové informační a komunikační technologie. Seznam definovalo Ministerstvo průmyslu, vědy a zdrojů v květnu 2023. 

K docílení záměrů Strategie moderní výroby napomáhají Centra pro růst průmyslu (IGC) - neziskové organizace, které identifikují příležitosti k růstu, zvyšují konkurenceschopnost prostřednictvím inovací a vyšší produktivity práce a podporují komercializaci výzkumu. Jedním z center je i AustCyber pro kybernetickou bezpečnost. AustCyber podporuje růst sektoru včetně exportu produktů kybernetické bezpečnosti s cílem vytvořit z Austrálie světové centrum pro kybernetickou bezpečnost  a související vzdělávání.

V roce 2022 se sektor kybernetické bezpečnosti podílel na HDP Austrálie 2,4 mld. AUD a příjmy rostly v uplynulých pěti letech v průměru o 8,7 % ročně. V sektoru působí téměř 300 firem. V roce 2021 Austrálie čelila 745 kybernetickým útokům denně a tento stav se má během 5ti let zdvojnásobit. Sektor zaměstnává 47 tis. osob, více než sektor zdravotnických technologií. Austrálie reprezentuje 2,1 % globální poptávky po službách kybernetické bezpečnosti. Výhled do roku 2026 hovoří o ročním navýšení příjmů sektoru o 800 mil. AUD, ale sektor poroste v průměru o 5,5 % ročně, což je zhruba polovina v mezinárodním srovnání. V roce 2026 bude chybět 3 tis. odborníků v sektoru. AustCyber definoval v roce 2022 v sektorovém plánu konkurenceschopnosti následující výzvy: zlepšit prostředí pro start-upy, navýšit domácí kapacity pro zakázky a export a vytvořit podmínky pro příliv zahraničních i místních odborníků.

Na výzvu australského sektoru kybernetické bezpečnosti odpovědělo pět českých firem, které  úspěšně představily vyspělé české bezpečnostní technologie na veletrhu Security Exhibition, který se uskutečnil ve dnech 30. srpna až 1. září 2023 na výstavišti ICC v Sydney. Českou expozici připravil obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Canbeře v rámci projektu ekonomické diplomacie. Veletrhu, který zahrnoval dvě části, Security Exhibition a INTEGRATE se zaměřením na audio-video techniku, se zúčastnilo 220 firem a navštívilo ho 10 tis. osob.

Tři české firmy byly zastoupeny osobně svými představiteli z Česka nebo místními australskými zástupci. Další dvě firmy se prezentovaly katalogově a prostřednictvím videosekvencí. OPTOKON Jihlava představil optoelektronická řešení na ostrahu objektů s využitím optických kabelů a umělé inteligence a komplexní řešení pro taktické optické sítě. Firma Hardwario Liberec upoutala pozornost svým návrhem IoT s využitím LTE-M, NB-IoT, LoRaWAN a satelitní komunikací bez připojení k wifi a firma Peig se představila s unikátním řešením jednoduchého a bezpečného přihlašování k firemním aplikacím bez použití hesel či uživatelských jmen. Firmy Compelson a Phonexia prostřednictvím katalogů a videosekvencí nabídly forenzní analýzu obrazu nebo biometrické rozpoznání hlasu.

České firmy absolvovaly během veletrhu sedm desítek jednání, z toho třetina se jeví jako perspektivní pro další pokračování rozhovorů o spolupráci. Firma Optokon i Peig v Austrálii již mají svého místního zástupce a firmě Hardwario se podařilo navázat kontakt s partnerem z Adelaide, který o zastupování firmy projevil zájem.

České technologie sklidily na veletrhu Security Exhibition oprávněnou pozornost a zájem. Například o systému FOTAS (fibre optic-based security system) z produkce firmy OPTOKON se zahraniční návštěvníci vyjadřovali jako o unikátním řešení, které na veletrhu ještě nezaznamenali. Firma ve svém představení pokračovala i v Adelaide, kde sídlí její místní zástupce. Prezentace v jeho sídle se zúčastnili  významní představitelé z businessu a odborné veřejnosti včetně firem dodávajících pro místní ozbrojené síly. Hardwario upoutalo zájem svým IoT řešením bez připojení k wifi s nízkou spotřebou energie. A produkt firmy Peig oslovil zájemce o připojení do podnikových aplikací bez klasického užití hesla a uživatelského jména. Česká účast na veletrhu potvrdila, že sektor kybernetické bezpečnosti je pro české firmy perspektivním odvětvím pro odbyt jejich produkce na australském trhu.

Milan Vágner
ekonomický diplomat
Velvyslanectví ČR v Canbeře

 

Český stánek

Český stánek

OPTOKON při prezentaci v Adelaide

OPTOKON při prezentaci v Adelaide

Zájem o český stánek

Zájem o český stánek