česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Káhiře se konala porada českých velvyslanců z afrických zemí

Velvyslanectví v Káhiře hostilo za účasti vedení MZV regionální poradu českých velvyslanců z Afriky. Porada se konala 20. a 21. března 2024 s cílem prodiskutovat implementaci Strategie pro působení ČR v Africe v kontextu aktuální politicko-bezpečnostní situace, podporu rozvojové spolupráce a ekonomické diplomacie v Africe i vhodné nástroje strategické komunikace.

Po delší době se v Káhiře opět konala porada velvyslanců akreditovaných v afrických zemích. Regionální schůzky se zúčastnilo i nejvyšší vedení MZV včetně státního tajemníka Radka Rubeše a vrchní ředitelky mimoevropské sekce Kateřiny Sequensové. Význam Afriky bude v řadě oblastí nadále vzrůstat, a přes určitá rizika Afrika nabízí celou škálu příležitostí, které je třeba využít. Z tohoto důvodu se v Africe střetávají zájmy velmocí a regionálních mocností,  což od ČR vyžaduje pružnou reakci. ČR proto musí aktivně využívat nástrojů k posílení přítomnosti v Africe, ať už pomocí ekonomické diplomacie nebo rozvojové spolupráce. Vhodným nástrojem může být v tomto ohledu i trilaterální spolupráce s vybranými zeměmi regionu Perského zálivu, významnou roli hraje i strategická komunikace a využití sociálních sítí, díky nimž můžeme prezentovat své názory a šířit pozitivní obraz ČR ve světě.  

Účastníci vyjádřili zájem pokračovat v projektu "Cool Czechia", který je určený pro mladé africké představitele z různých oborů, jejichž účast na seminářích, konferencích a diskuzích v ČR slouží k posílení vzájemných mezilidských vazeb. Tématem porady byla i kandidatura ČR do Rady bezpečnosti OSN na roky 2032–2033, při které bude podpora afrických zemí klíčová.

Jako čestný host vystoupil na poradě náměstek egyptského MZV pro Afriku Ihab Moustafa Awad, který shrnul aktuální trendy určující další směřování Afriky a předestřel hlavní priority Egypta na africkém kontinentu. Na okraji porady se vrchní ředitelka K. Sequensová setkala s egyptským náměstkem ministra zahraničí pro evropské záležitosti Khaledem Emarou. Vedle politických konzultací byla předmětem jejich jednání forma budoucí obchodní spolupráce mezi ČR a Egyptem i vzájemné vztahy v oblasti kultury.

Galerie


porada českých velvyslanců z afrických zemí