Historie vzájemných vztahů
Československý konzulát v Alexandrii byl otevřen v roce 1920 - dva roky po vzniku samostatné Československé republiky. Jeho hlavním cílem byla ochrana zájmů československých občanů v Egyptě a především rozvoj obchodních vztahů mezi oběma zeměmi. I v době, kdy byl Egypt pod protektorátem Velké Británie, považovalo Československo Egypt za strategického a důležitého partnera. O jeho významu svědčí skutečnost, že konzulát v Alexandrii byl v době svého otevření jedinou československou misí v Africe a na Blízkém východě. Později, v roce 1921, rozhodla československá ministerská rada o zřízení další mise, tentokrát v Káhiře, na úrovni generálního konzulátu.
Egypt získal politickou nezávislost 28. ledna 1922, kdy bylo vyhlášeno Egyptské království. Československo uznalo Egypt jako nezávislý suverénní stát (verbální nótou z 28. července 1922). Tento dokument předal do rukou egyptského premiéra generální konzul v Káhiře Cyril Dušek a dne 1. listopadu 1922 pak jej egyptská vláda udělila. Toto datum je považováno za datum navázání diplomatických styků mezi oběma zeměmi.
Československá legace v Káhiře oficiálně zahájila činnost po předložení pověřovacích listin tehdejšího československého vyslance při audienci u krále Fuáda 14. dubna 1923. V pozdějším období byly diplomatické styky mezi Československem a Egyptem obvykle na úrovni chargé d´affaires.
Usnesením československé vlády z dubna 1956 bylo rozhodnuto navrhnout Egyptu, který byl mezitím 23. června 1953 vyhlášen Egyptskou republikou, povýšení úrovně diplomatických styků na úroveň velvyslanectví. Tento krok byl Egyptskou republikou kladně přijat a oficiálně zveřejněn 27. června 1956. Od té doby až do současnosti jsou diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi udržovány na úrovni velvyslanců akreditovaných pro obě země.