česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace Senátu ČR vedená 1. místopředsedou prof. Jiřím Drahošem navštívila Egypt mezi 22. a 26. dubnem 2024

Delegace Senátu ČR vedená 1. místopředsedou prof. Jiřím Drahošem společně s předsedou komise pro vzdělávání, vědu, kultura a lidská práva Jiřím Růžičkou, náměstkyní pro vědu, výzkum a inovace Janou Havlíkovou a doprovodnou delegací navštívila Egypt mezi 22. a 26. dubnem 2024.

Delegace byla přijata Bahaa Abou Shoka, místopředsedou egyptského Senátu, náměstkem ministra pro vyšší školství a vědecký výzkum, Dr. Nevien El Kelany, ministryní kultury, prof. Sherifem Sedkym, výkonným ředitelem Egyptské vesmírné agentury, Dr. Mohamedem Ismail Khaledem, generálním ředitelem Nejvyšší rady památek a dalšími.

Delegace si vyměnila názory na aktuální vývoj v regionu a rovněž diskutovala možnosti zvýšení vzájemných studentských výměn a bilaterální spolupráce ve vědě a výzkumu, zejména v zemědělství a vesmíru. Vedle toho si obě strany vyměnily své zkušenosti v systému ochrany kulturního dědictví a hovořily o způsobech větší otevřenosti kultury pro veřejnost a podpory vzájemných kulturních vztahů.

Dne 23. dubna 2024 Nejvyšší kulturní rada uspořádala speciální kulturní akci, na které byly zástupcům egyptské kultury prezentovány různorodé projekty z oblasti české kultury a egyptologie, na kterých spolupracujeme s egyptskými partnery.

Na závěr delegace navštívila archeologické naleziště v Abúsíru, kde česká egyptologická mise provádí svůj dlouhodobý výzkum a její ředitel prof. Miroslav Bárta představil nejnovější plány a výsledky.

Galerie


Delegace Senátu ČR vedená 1. místopředsedou prof. Jiřím Drahošem