česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví v Káhiře pořádalo fórum k zelenému vodíku a energetické bezpečnosti

Za účasti našich expertů uspořádalo Velvyslanectví v Káhiře seminář zaměřený na zelený vodík a rozvoj spolupráce mezi Českem a Egyptem v oblasti energetiky. Projekt byl financován z prostředků Ministerstva zahraničních věcí v rámci aktivit na podporu implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj.

Celého projektu, který se uskutečnil mezi 20. a 21. zářím 2023, se zúčastnil přední odborník na energetiku, zvláštní zmocněnec MZV pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, a vedoucí oddělení vodíkových technologií a inovací v energetice ÚJV Řež Aleš Doucek, který je zároveň předsedou představenstva České vodíkové technologické platformy.

Cílem akce bylo zejména upřesnit oblasti možné spolupráce mezi Českem a Egyptem a představit česká řešení, která by mohla v Egyptě do budoucna najít uplatnění s důrazem na využití zeleného vodíku v dopravních prostředcích. Za tímto účelem proběhla jednání s předsedou Zóny volného obchodu v Suezském průplavu, která láká potenciální zájemce do investic a lokalizaci výroby za zvýhodněných pobídek a úlev, mj. právě v oblasti zeleného vodíku. Čeští experti se zároveň sešli se zástupci technické kanceláře egyptského ministerstva ropy a nerostných zdrojů, které má vodíkové technologie na starosti.

Ve spolupráci s Americkou univerzitou v Káhiře se navíc uskutečnila přednáška a beseda se studenty. V. Bartuška promluvil o nutnosti hledat společné potřeby mezi Českem a Egyptem, A. Doucek  věnoval svůj příspěvek výzkumu ÚJV Řež a představení aktivit vodíkové platformy. Za egyptskou stranu vystoupil profesor M. Oraby, který přestavil výsledky svého výzkumu získávání vodíků ze slané vody. Celého bloku se zúčastnilo na pět desítek studentů.

Energetika patří k prioritním tématům Velvyslanectví v Káhiře, akce byla proto dalším z řady projektů, které pořádá za účelem šíření českého know-how a posilování bilaterální spolupráce v obchodní i vědecké rovině.

Ondřej Cuchý, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Káhiře

Galerie


fórum k zelenému vodíku a energetické bezpečnosti