
Společnost HPC Research spustila první český projekt v Suezské ekonomické zóně
22.05.2025 / 09:35 | Aktualizováno: 22.05.2025 / 09:41
Specializovaná průmyslová zóna v bezprostřední blízkosti strategicky významného Suezského průplavu přitahuje zahraniční investice a neustále se rozrůstá o nové výrobny. Pro lokalizaci produkce se rozhodl také český výrobce kompozitních plynových lahví HPC Research, čímž se stal vůbec první českou firmou, která do Suezské ekonomické zóny (Suez Canal Economic Zone) přenesla své know-how a začne zde vyrábět svůj produkt.
Plyn v Egyptě dominuje jak při výrobě elektrické energie, tak pro běžné užití v domácnostech i podnicích, při jeho skladování a převozu však sází téměř výhradně na standardní ocelové lahve. Kompozitní lahve, které jsou oproti těm tradičním lehčí, bezpečnější i šetrnější k životnímu prostředí, se přitom budou v Egyptě vyrábět vůbec poprvé. K dohodě došlo po několikaměsíčním vyjednávání se Suezskou ekonomickou zónou a především egyptskou firmou Treegas, která je hlavním partnerem HPC Research v projektu a měla by v Egyptě zajišťovat plnění tlakových lahví plynem a jejich následný odbyt.
V souladu s egyptskými zvyklostmi se potom i za účasti českého velvyslance v Egyptě Ivana Jukla uskutečnilo na konci dubna slavnostní položení základního kamene nové továrny. Ta by měla zaujímat plochu přes 10 tisíc m2 a po svém dokončení v roce 2026 vyrábět až 850 tisíc kusů ročně, přičemž součástí celého komplexu bude i čerpací stanice. Dohoda mezi HPC Research a Treegas navíc otevírá dveře k exportu lahví do okolních zemí v regionu Blízkého východu a severní Afriky. Firma HPC Research s více než dvanáctiletou tradicí sídlí v obci Horní Bříza na Plzeňsku a zabývá se kompletním procesem spojeným s produkcí kompozitních lahví, včetně vývoje zařízení pro jejich výrobu i testováním. Distributory má mimo jiné v Německu, Švédsku, Španělsku nebo na Ukrajině.
Není novinkou, že Egypt na projekty založené na transferu know-how a průmyslové lokalizací do země cílí z důvodu napjaté situace devizových rezerv dlouhodobě. Podporuje je daňovými pobídkami v rámci Suezské zóny, výhodnou geografickou polohou, pro řadu zahraničních firem je potom obecně atraktivní levnější pracovní síla, nižší náklady na energie i snazší reexport v rámci regionu. Aktuální projekt HPC Research tak může sloužit jako pozitivní příklad především malým a středním podnikům, že s nabídkou unikátního řešení při současném zohlednění všech rizik může být Egypt tím vhodným partnerem.
Ondřej Cuchý, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Káhiře