
Praha hostila druhé zasedání česko-egyptského hospodářského výboru
03.07.2025 / 08:41 | Aktualizováno: 03.07.2025 / 08:51
Po více než devíti letech se za účasti českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka a egyptského ministra investic a zahraničního obchodu Hassana El Khatiba uskutečnilo společné zasedání smíšeného hospodářského výboru, jehož cílem bylo zhodnotit posun ve vzájemné relaci napříč sektorovým spektrem, identifikovat případné překážky i jejich možné řešení a vytyčit směřování obchodních vztahů do budoucna.
Setkání, které hostilo Ministerstvo průmyslu a obchodu v Praze 1. července 2025, se vedle doprovodné delegace egyptského ministerstva investic zúčastnili také zástupci General Authority for and Investment Free Zones (GAFI), jejíž funkcí je správa specializovaných zón a funguje jako vstupní brána pro potenciální investory, a Arab Organization for Industrialization (AOI), která vlastní vybavené výrobní závody vhodné pro přenos výroby zahraničních firem do Egypta.
Probíraná témata smíšeného výboru zahrnovala energetiku, vodohospodářství, dopravní sektor, zdravotnictví, obranný průmysl nebo strojírenství, ministři také vyzdvihli úspěšné firmy a obchodní případy na obou stranách (Sigma Group, PFNonwovens, HPC Research, Draslovka, Elsewedy Electrometer aj.), ale též potřebu investic, na něž zejména egyptská strana dlouhodobě apeluje a vytváří pobídky pro nové zájemce. Přes solidní statistiky obratu vzájemného obchodu (cca 650 mil. USD za rok 2024) je v zájmu obou zemí obchodní výměnu dále posilovat, totéž se týká i přílivu turistů z ČR do Egypta a naopak.
Zasedání smíšeného výboru zakončil slavnostní podpis schváleného protokolu, po němž následovalo česko-egyptské podnikatelské fórum, které umožnilo až 40 českým firmám představit své aktivity potenciálním egyptským partnerům, získat cenné kontakty i hlouběji pochopit specifika vstupu na egyptský trh, investiční možnosti a systém speciálních licencí nebo hlavní strategické projekty na nadcházející roky. Firmy s vážným (či již rozpracovaným) lokalizačním projektem v Egyptě měly nadto možnost absolvovat s ministrem investic separátní jednání po skončení fóra.
Spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu byla akce spolupořádána Velvyslanectvím ČR v Káhiře a podpořena pomocí projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). Příští zasedání výboru by se mělo konat po vzájemné domluvě v Egyptě za přibližně dva roky.
Ondřej Cuchý, ekonomický diplomat ZÚ Káhira