česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Nová egyptská průmyslová strategie? Důraz na investice i digitalizaci

Egypt představil novou strategii rozvoje průmyslu na příštích šest let. Akcent klade zejména na zelenou ekonomiku a investice, české firmy potom může zaujmout nově spuštěné digitální rozhraní, které usnadňuje orientaci v investičních příležitostech po celé zemi napříč průmyslovými obory a snižuje celkovou byrokratickou zátěž.

Egyptské ministerstvo průmyslu a dopravy zveřejnilo novou strategii platnou pro roky 2024–2030. Strategie bude postupně realizována ve třech fázích a přestože se bude zaměřovat na všechny sektory, prim budou dle očekávání hrát odvětví budoucnosti, zejména zelený vodík. Cílem strategie je zvýšit podíl průmyslového odvětví na hrubém domácím produktu až o 20 % do roku 2030 a vytvořit v průmyslových oborech 7 až 8 milionů pracovních příležitostí. Dílčím úkolem je také poskytování podpory menším továrnám, jejich začleňování do formální ekonomiky a stejně tak řešení problémů firem, které se ocitly na mrtvém bodě.

Posun průmyslu k digitalizaci

O lokalizaci průmyslu a dlouhodobé zahraniční investice Egypt usiluje dlouhodobě. S novou strategií proto úzce souvisí i spuštění digitální průmyslové platformy. Přestože zatím byla do provozu uvedena první fáze, po kompletním zprovoznění bude ztělesňovat jeden z pilířů přechodu Egypta na digitální systém. V každém případě představuje užitečný nástroj i pro potenciální české investory, neboť zahrnuje přehlednou investiční mapu včetně informací k přidělování průmyslových pozemků investorům, získávání provozních licencí i následným službám.

Digitální platforma dále zjednodušuje přístup k podmínkám, které je potřeba v případě konkrétního investičního záměru naplnit a stanovuje i konkrétní ceny v závislosti na velikosti a povaze daného pozemku. Aktuálně je k dispozici více než 1 100 investičních pozemků v celkem 14 egyptských guvernorátech a zahrnuje celou škálu průmyslových činností – od potravinářského, farmaceutického a chemického až po těžební a textilní průmysl. Platforma navíc umožňuje přístup k aktualizovaným zákonům i dalším postupům, které jsou pro investory zásadní.

Investicím nahrávají i daňové reformy

Přilákání soukromých investic patří vedle podpory výroby a technologického pokroku mezi hlavní cíle daňového balíčku, oznámeného egyptským ministerstvem financí v půlce října 2024. Nový balíček zavádí 20 klíčových reforem, které si kromě zmírnění daňové a finanční zátěže daňových poplatníků kladou za cíl i sjednocení daňových služeb a odstranění nahromaděných daňových sporů. Zjednodušený daňový systém pro malé a střední podniky zavádí jednoduchou paušální daň pro podniky s ročním obratem do 15 milionů EGP. Daně z příjmů z pracovní činnosti budou potom vypořádávány jednou ročně, tedy nikoliv až sedmnáctkrát jako doposud.

Přestože k ideálnímu systému z pohledu investorů ještě celá řada kroků schází (mj. je zatím stále nutné komunikovat s několika různými úřady a vládními subjekty místo jednoho centrálního bodu), nová strategie i další pobídky svědčí o tom, že lokalizace výroby do země a přenos zahraničního know-how patří stále mezi absolutní priority směřování egyptské ekonomiky, což vytváří setrvalé příležitosti pro zahraniční firmy.

 

Ondřej Cuchý, ekonomický diplomat ZÚ Káhira