česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Káhirský týden vody nabídl přehlídku českých řešení

Velvyslanectví v Káhiře spolu s kanceláří CzechTrade využilo každoročně pořádaného „Káhirského týdne vody“ (Cairo Water Week, CWW) k tomu, aby v Egyptě uspořádali prezentační fórum českých firem aktivních ve vodohospodářství i udržitelném nakládání s vodou. Akce proběhla v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).

V roce 2023 organizovalo egyptské ministerstvo vodních zdrojů a zavlažování již šestý ročník CWW, který vedle řady přednáškových bloků, workshopů i soutěží nabídl též specializovaný veletrh. Po celou dobu konání CWW (tj. od 29. 10. do 2. 11.) tak měli návštěvníci možnost zavítat do českého stánku, aby se dozvěděli více o produktech i připravovaných projektech celkem šesti českých firem. Kromě tradičního výrobce čerpadel Sigma, jejíž činnost v Egyptě sahá přes 60 let do minulosti, byly přítomny společnosti Mivalt a Envi-pur aktivní v oblasti čištění odpadních vod. Firma Life-Tech představila metody dezinfekce vody pomocí ozonu a UV, Escube řízené dávkování biostimulantů pro půdu, společnost Ecoone Europe poté zařízení na výroby vody z atmosférického vzduchu i environmentální projekty, které by v Egyptě mohly nalézt uplatnění. V průběhu CWW byl zároveň v prostorách českého velvyslanectví zorganizován tzv. „Czech Water Day“, kde zástupci firem prezentovali své produkty a především navázali kontakty s pozvanými hosty z řad potenciálních egyptských partnerů i institucí.

Smyslem projektu nebyla pouze podpora českých firem, ale zároveň posun vodohospodářské spolupráce ve vědecké rovině. Projektu se tak zúčastnil i Libor Ansorge, náměstek pro výzkumnou a odbornou činnost Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, který spolu se zástupci Ecoone Europe navštívil egyptské Národní centrum pro výzkum vody a jeho jednotlivé instituty. Jak sám L. Ansorge zdůraznil: přestože Česko a Egypt jsou velmi rozdílné země, až překvapivě často čelí velmi podobným výzvám.

Vzhledem k úspěchu Czech Water Day by se z pilotní akce mohl do budoucna stát pravidelně se opakující projekt, do nějž by se postupně zapojovalo stále více českých firem.

Ondřej Cuchý, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Káhiře

Galerie


Czech Water Day