česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Egypt chce využít potenciál modré ekonomiky

Modrá ekonomika zahrnuje investice do oceánů, moří, řek nebo pobřeží a jelikož vodní plochy představují až 71 % zemského povrchu, představuje i řadu významných a často nevyužitých obchodních příležitostí. Potenciál vodního bohatství si čím dál více uvědomuje také Egypt, jakkoli to především s ohledem na omezené vodní zdroje může v jeho případě působit paradoxně.

Vedle životadárné řeky Nil, která je zároveň prakticky jediným vodním tokem v Egyptě, se jedná o více než 3 000 km dlouhé pobřeží Středozemního a Rudého moře, zajímavé z pohledu turistiky a potápění, především však coby významné tepny námořní přepravy. Přesto modrá ekonomika představuje aktuálně pouze 2,2 % celkového HDP Egypta. Nic na tom nemění ani fakt, že země vlastní 54 námořních přístavů, z toho plnou třetinu obchodních. Egypt proto bude usilovat o propojení přístavů spravovaných různými úřady s cílem sjednotit pravidla i poplatky, a zjednodušit a zkrátit tak celý proces přepravy zboží.

Moře, stejně jako několik větších jezer, zároveň představují důležitý zdroj rybolovu. Naštěstí na rozdíl od jiných zemí Egypt příliš netrpí nadměrným rybolovem, produkci nicméně nedokáže patřičně promítnout do vývozu z důvodu nedostačujících přepravních kontejnerů, které nejsou schopny převážet zásilku na delší vzdálenost, negativní roli sehrává i znečištění vod. Chybí také moderní metody rybolovu i skladování ryb, jež by zajistily uchování čerstvosti po delší dobu.

Co na to české know-how?

Nepřekvapí, že svým dílem může přispět též český byznys. Vedle výroby odpovídajících kontejnerů a inovativních způsobů rybolovu se nabízí zapojení do odstraňování znečištění mikroplasty a dalšími škodlivými látkami ve vodních plochách i Egyptu přilehlých moří. Samostatnou kapitolou jsou potom sladkovodní zdroje a nakládání s nimi. Egypt pracuje na digitální transformaci zavlažovacího systému a zavedení „smart managementu“, jehož účelem je sledovat i předpovídat hladinu vody, hlídat veškeré změny i provádět kontrolu kvality. Digitální transformace proto bude vyžadovat dodávky kvalitních a odolných měřicích přístrojů nebo zařízení pro telemetrii.

Součástí transformace jsou však i rozsáhlejší investiční projekty, do nichž bude možné se zapojit, jakými je zlepšení a automatizace přehradního systému v nilské deltě nebo budování přehrad na zachycování dešťové vody. Samozřejmostí je potom setrvalý zájem o  „tradiční“ vybavení v podobě čerpadel nebo čistíren a úpraven vody. Modrá ekonomika i vodohospodářství obecně proto zahrnuje v Egyptě skutečně širokou škálu příležitostí a lze předpokládat, že v budoucnu bude dále nabývat na významu.

 

Ondřej Cuchý, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Káhiře