česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Korespondenční volba pro občany České republiky žijící v zahraničí

Hlasovat korespondenčně ze zahraničí bude možné za splnění dvou podmínek: 1) zápisu do zvláštního seznamu voličů vedeného při Velvyslanectví ČR v Budapešti a 2) zaslání žádosti o možnost hlasovat korespondenčně voličem našemu úřadu (s možností zaslání této žádosti např. prostřednictvím datové schránky). 

Jakých voleb se bude týkat korespondenční hlasování a kdo konkrétně bude moci volit korespondenčně ze zahraničí

Korespondenční hlasování se bude týkat voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, volby prezidenta republiky a voleb do Evropského parlamentu. Korespondenční hlasování může využít volič žijící nebo se zdržující v zahraničí, který je zapsán ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu ČR v zahraničí. 

Stručné a přehledné shrnutí jednotlivých kroků, které musí volič udělat, aby mohl úspěšně volit poštou ze zahraničí

- Mám české občanství a pobývám trvale či dlouhodobě v cizině a chci uplatnit korespondenční volbu.

- Zařídím si přes příslušné velvyslanectví v místě svého trvalého/dlouhodobého pobytu zapsání do zvláštního seznamu voličů jako nezbytnou podmínku pro možnost korespondenčně hlasovat.

- Musím mít na paměti, že zápis do seznamu voličů je třeba učinit nejpozději 40 dnů přede dnem voleb, ale můžu tak učinit kdykoliv předtím, třeba i zítra. Lze však doporučit žádat až po 1. lednu 2025, protože už bude účinný zákon, který zavádí jednodušší žádost (nebude zapotřebí dokládat zastupitelskému úřadu státní občanství ani bydliště v zahraničí). Udělám si v diáři poznámku, že o možnost korespondenčně hlasovat je třeba požádat na stejném velvyslanectví, kde jsem zapsán ve zvláštním seznamu voličů, a to nejpozději 35 dnů přede dnem voleb, ale mohu to klidně udělat hned další den po vyhlášení voleb prezidentem republiky; učiním tak buď v listinné podobě, ale pro to budu potřebovat úředně ověřený podpis, anebo prostřednictvím své datové schránky nebo od 1. 4. 2025 přes Portál občana; jde to také osobně při příležitosti návštěvy velvyslanectví či generálního konzulátu a mohu k tomu s úředně ověřeným podpisem zplnomocnit i jinou osobu.

- Budu očekávat, že mi ambasáda pošle příslušné dokumenty k provedení korespondenční volby, a vycházím z toho, že tak ZÚ musí učinit nejpozději 25 dnů před volbami.

- V obálce ze ZÚ naleznu informace o způsobu provedení korespondenční volby, identifikační lístek a dvě obálky – doručovací a úřední.

- Vytisknu si hlasovací lístek příslušného volebního kraje z webové stránky Ministerstva vnitra, na kterou mě odkáže informace, a ten vložím do úřední obálky. Pak podepíši identifikační lístek a vložím úřední obálku s hlasovacím lístkem a rovněž identifikační lístek do připravené doručovací obálky.

- A nakonec pečlivě vyberu důvěryhodnou, spolehlivou a osvědčenou  poštovní/doručovací společnost v místě a pro jistotu zašlu doručovací obálku na velvyslanectví registrovanou formou tak, aby byla doručena nejpozději do ukončení hlasování.

- Ještě si pro jistotu u zvolené poštovní společnosti ověřím, zda a kdy byla zásilka na velvyslanectví doručena.

- Tím mám odvoleno a očekávám oficiální výsledky.

Jakými způsoby je možné se zapsat do zvláštního seznamu voličů

- Osobním podáním u ZÚ – potřebuji doklad totožnosti (ideálně cestovní pas nebo občanský průkaz ČR). 

- Prostřednictvím zmocněné osoby (plná moc s úředně ověřeným podpisem voliče). Doporučujeme použít vzorový formulář, viz přílohy níže. 

- Podáním doručeným ZÚ v listinné podobě (s úředně ověřeným podpisem voliče). Doporučujeme použít vzorový formulář, viz přílohy níže.

- Podáním učiněným cestou datové schránky voliče

- Podáním učiněným cestou Portálu občana (od 1. 4. 2025)

Jaké dokumenty budu potřebovat pro zápis do zvláštního seznamu voličů

Při osobním podání stačí předložit jakýkoliv doklad totožnosti (český občanský průkaz nebo cestovní pas, ale třeba i cizí doklad totožnosti, např. maďarský řidičský průkaz). 

Při podání žádosti poštou stačí poslat žádost s ověřeným podpisem (bez jakýchkoliv příloh), ze které je patrné, kdo žádá (jméno, příjmení, datum narození, případně trvalý pobyt v ČR) a nezapomenout v ní uvést adresu, kde volič v konzulárním obvodu příslušného ZÚ pobývá.

Při podání žádosti prostřednictvím vlastní datové schránky nebo od 1. 4. 2025 přes Portál občana stačí poslat samotnou žádost bez dalších ověření či přiložených dokumentů.

V případě žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů a rovněž při žádosti o korespondenční hlasování je možno využít zplnomocněné osoby. Při podání žádosti zmocněná osoba předloží plnou moc s ověřeným podpisem zmocnitele (voliče).

přílohy

Informační leták - korespondenční hlasování 266 KB PDF (Acrobat dokument) 24. 1. 2025

ŽÁDOST O ZÁPIS DO ZVLÁŠTNÍHO SEZNAMU VOLIČŮ 17 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 24. 1. 2025

ŽÁDOST O ZÁPIS PROSTŘEDNICTVÍM ZPLNOMOCNĚNÉ OSOBY 16 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 27. 1. 2025

ŽÁDOST O VYDÁNÍ PÍSEMNOSTÍ KE KORESPONDENČNÍMU HLASOVÁNÍ 19 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 27. 1. 2025

ŽÁDOST O VYDÁNÍ PÍSEMNOSTÍ PROSTŘEDNICTVÍM ZPLNOMOCNĚNÉ... 18 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 27. 1. 2025