Upozornění pro turisty přijíždějící do Maďarska
30.06.2017 / 13:09 | Aktualizováno: 23.09.2019 / 13:29
(Archivní článek, platnost skončena 23.09.2019 / 13:20.)
Občanům ČR postačí k cestě do Maďarska platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Pozor ale na občanský průkaz s odstřiženým rohem - maďarská policie by jej mohla považovat za vyznačení neplatnosti, nemusela by pochopit, že pouze čekáte na vydání nového průkazu kvůli změně povinných údajů. Cestovní doklad by měl být platný po celou dobu pobytu v zahraničí. Je nutné, aby každé dítě mělo vlastní cestovní pas či občanský průkaz.
Cestují-li děti v doprovodu jiné osoby, než je rodič nebo zákonný zástupce, je pro případ mimořádných událostí vhodné mít také jejich písemný souhlas s cestou dítěte, a to s překladem do jazyka navštěvované země.
Pokud byste v zahraničí zjistili, že jste doklad ztratili, je nutné kontaktovat zastupitelský úřad ČR v Budapešti, který vám vystaví náhradní - ten poté jednorázově poslouží k cestě zpět do ČR.
Ještě před cestou zkontrolujte, že máte platný řidičský průkaz, technický průkaz od vozidla a zelenou kartu. Cestujete-li zapůjčeným nebo služebním vozidlem, je praktické mít při sobě ověřený písemný souhlas vlastníka s použitím vozidla, ideálně rovněž v jazyce navštěvované země.
Upozorňujeme, že policista může cizinci zadržet vozidlo během běžné kontroly bez ohledu na to, zda se řidič právě provinil (jedná se především o případy, kdy orgán silniční kontroly zjistí, že řidič vozidla nebo jeho provozovatel nezaplatil dříve uloženou pokutu za dopravní přestupek, nebo špatné parkování a stal se tak dlužníkem nebo vozidlo je používáno na zahraničních SPZ bez prokazatelného doložení oprávněnosti k užívání).
V Maďarsku platí nulová tolerance pro požití alkoholických nápojů při řízení.
Pokuty za dopravní přestupky zasílá maďarská policie řidičům zahraničních vozidel na adresu trvalého bydliště majitele vozidla, přičemž při nezaplacení hrozí komplikace při další návštěvě země.
Pro případ nepředvídaných situací uvádíme, že telefonní číslo maďarského integrovaného záchranného systému je 112.
Se začátkem prázdnin a dovolených doporučujeme cestujícím seznámit se s důležitými dopravními informacemi, které lze nalézt např. na www. autopalya.hu (včetně informace o dálničních e-známkách - m.j. v českém jazyce a orientačních dobách zdržení na hraničních přechodech).
V Maďarsku se věnuje veliká pozornost dodržování předpisů týkající se parkování. V této souvislosti upozorňujeme na skutečnost, že v případě, kdy sobota je pracovním dnem, je nutné platit parkovné na parkovišti i v sobotu (jinak většinou platí, že se parkovné v So a Ne neplatí – nicméně vždy je třeba pečlivě prověřit značení v místě parkování). Do konce letošního roku (2017), ale nebude v Maďarsku pracovním dnem ani jedna sobota.
Dále doporučujeme nezapomenout si evropský průkaz zdravotního pojištění, na jehož základě máte nárok na nezbytnou zdravotní péči a také potvrzení o uzavření cestovního připojištění, které považujeme za velice užitečnou věc a pojistku doporučujeme uzavřít. Pro případ mimořádných událostí si poznačte kontakt na svou asistenční službu.
Maďarsko je bezpečnou zemí se známou pohostinností. Pravděpodobnost výskytu násilných forem kriminality zde není větší než v jiných státech EU. Zásahy místních úřadů a bezpečnostních složek jsou včasné, korektní a útoky na cizince zde nejsou častým jevem. Obdobně, jako i v jiných státech, jsou zde místa, která mohou pro návštěvníky pochopitelně znamenat zvýšené riziko. Velvyslanectví ČR v Maďarsku doporučuje se před cestou seznámit s informacemi, které jsou uvedeny např. na www. safetyinhungary.info.
V Maďarsku je zakázáno kouřit v restauracích a na veřejných prostranstvích, přičemž zákaz platí i na pracovištích, ve veřejné dopravě nebo v blízkosti dětských hřišť, školních a zdravotních zařízení.
Turisty přijíždějící do Maďarska ze zemí mimo EU upozorňujeme na přísné kontroly dovážených výrobků podléhajících především spotřební dani. Nejčastějším problémem je dovoz tabákových výrobků z třetích zemí, kdy např. při cestě ze Srbska do Maďarska je možno bezcelně přivézt pouze 40 ks cigaret. V zájmu vyhnutí se nepříjemnostem a zbytečným pokutám je třeba dodržovat místní právní předpisy (informace lze najít m.j. na www.nav.gov.hu).
Připomínáme, že občané ČR mohou cestovat do zemí EU i na základě platného občanského průkazu. Skutečnost, že některý ze států EU není součástí Schengenského prostoru (např. Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko, Velká Británie, Kypr), nemění nic na podmínkách pohybu občanů členských států uvnitř EU. Upozorňujeme, že platný cestovní pas nebo občanský průkaz ve všech případech musí mít i děti. Požadavky na dobu platnosti cestovního pasu a občanského průkazu a další aktuální informace související s doklady na které lze vycestovat, doporučujeme před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu státu, do kterého, nebo přes které občan ČR cestuje.
Při hraničních kontrolách je nutné předložit originál cestovního pasu nebo občanského průkazu.
Upozorňujeme, že v důsledku změny Schengenského hraničního kodexu v dubnu 2017 EU přistoupila k důsledné kontrole vnější schengenské hranice. Nelze vyloučit, že toto opatření pocítí občané cestující do Chorvatska a Rumunska, které nejsou součástí schengenského prostoru, proto je třeba počítat se zdržením.
Platí také doporučení, aby občané při cestách do zahraničí se zaregistrovat v databázi DROZD na webové stránce Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím.
Další doporučený zdroj informací: webová stránka MZV ČR - cestování