Evropské dialogy Václava Havla 2017 v Bruselu
15.11.2017 / 12:00 | Aktualizováno: 15.11.2017 / 19:59
V úterý 14. listopadu 2017 od 18:00 se v bruselském paláci umění BOZAR uskutečnila významná konference Evropské dialogy Václava Havla s podtitulem „The Trans-Atlantic Dream of a Free World: Still Relevant?“.
Evropské dialogy Václava Havla je každoročně pořádaná mezinárodní konference, jež si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu českého státníka. Jedním z hlavních Havlových odkazů bylo jeho občanské zapojení založené na smyslu pro odpovědnost vůči budoucnosti společnosti a země, do které patří. Jakožto hrdý Evropan zdůrazňoval nutnost kontaktu mezi státem a jeho obyvateli. Pro Václava Havla byla politika zejména nikdy nekončícím dialogem, srovnatelným s divadelní hrou.
Cílem bruselské konference bylo pokračovat v debatě o směřování Evropy a její transatlantické spolupráci a přispět tím k diskuzi ohledně narůstající nedůvěry evropských občanů ve stabilitu Evropské unie. Pozvaní hosté ve dvou panelech diskutovali nad otázkami ohledně spolupráce Evropy a Ameriky a jejich sdílených hodnot.
1. panel: „Mají Amerika a Evropa stále společný sen?“
Heather Conley / Pierre Vimont / Alexandr Vondra
V první části konference s podtitulem „Mají Amerika a Evropa stále společný sen?“ hosté diskutovali nad otázkami, které se nabízejí v důsledku politických zvratů a vzrůstající vlny skepticismu v Evropě i v USA. Jsou společné civilizační hodnoty a demokratické principy v dnešním turbulentním světě hlavním pojítkem mezi Spojenými Státy a Evropou? Ačkoli jsou oba celky členem NATO, vidí jejich poslání stejně? Pokud jde o mezinárodní obchod, jsou Američané a Evropané schopni dodržovat stejná pravidla? Mají se stále od sebe čím inspirovat a jsou vzájemně přesvědčeni o svých vizích?
2. panel: „Jaký je program pro Evropu a Ameriku?“
Jan Surotchak / Ian Lesser / Petr Kolář
Druhý panel s podtitulem „Jaký je program pro Evropu a Ameriku?“ se zaměřil na možný výhled transatlantického prostoru v odkazu na Chartu 77 a Václava Havla. Společný přístup k bezpečnosti, svobodě, podpoře demokracie a volnému obchodu byl v důsledku aktuální migrační krize a nedávných změn v americké vládě částečně nahrazen novými principy. Do popředí současného politického zájmu se dostala slova jako „identita a ekonomický protekcionismus.“ Evropa a Spojené státy se nyní ocitají před novými výzvami, kterým budou muset společně čelit. Týkají se zejména účinného boje proti terorismu, posílení jednoty NATO a aktuální podoby Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP).
Konferenci, která se konala pod záštitou Pavla Svobody, poslance Evropského Parlamentu, a eurokomisařky Věry Jourové zahájila za velvyslanectví ČR v Bruselu Tamara Katuščák, Chargé d´affaires a.i. a stálý představitel ČR při EU Martin Povejšil.
Organizátory akce byli: Knihovna Václava Havla, Stálé zastoupení České republiky při EU, Velvyslanectví České republiky v Bruselu, České centrum v Bruselu, The German Marshall Fund of The United States.