
Debata o česko-belgické vědecké spolupráci
25.09.2017 / 12:24 | Aktualizováno: 28.02.2018 / 13:35
Ve čtvrtek 21. září 2017 uspořádalo Velvyslanectví ČR v Bruselu, CZELO, České centrum v Bruselu a Leuven University Press spolu se Zastoupením hl. m. Prahy při EU unikátní vědeckou debatu v Pražském domě v Bruselu.
Na šedesát hostů večera uvítala paní Tamara Katuščák, zástupkyně velvyslance, která krátce uvedla fascinující příběh česko-belgické vědecké spolupráce. V rámci večera autorka Renilde Loeckx-Drozdiak, bývalá belgická velvyslankyně v ČR, představila svou knihu s názvem “Cold War Triangle; How Scientists in East and West Tamed HIV”. Kniha mapuje začátky a vývoj unikátního výzkumu mezinárodní skupiny vědců a mimo jiné odkrývá příběh Antonína Holého a jeho kolegů, kteří navzdory politickým a ideologickým rozporům v průběhu studené války dokázali přijít s jedinečnými objevy na poli biochemie.
Následná diskuze týkající se nejen objevu antivirotik pro léčbu HIV, ale i budoucnosti české biomedicíny, proběhla za přítomnosti několika význačných hostů z řad mezinárodních vědeckých institucí z oblasti medicíny a biochemie. Debatu moderovala Jitka Pánek Jurková, nová ředitelka Českého centra v Bruselu. Čestným hostem diskuze byl emeritní profesor KU Leuven a významný belgický vědec, lékař a biolog Erik de Clercq, který od 70. let úzce spolupracoval s předním českým vědcem Antonínem Holým na vývoji řady antivirotik, dodnes využívaných při léčbě HIV a dalších vážných onemocnění.
O současnosti a budoucnosti Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky (ÚOCHB AV), hovořil Martin Fusek, zástupce ředitele pro strategický rozvoj ÚOCHB.
Akce se konala pod záštitou velvyslance Jaroslava Kurfürsta.
Foto: Kateřina Hončová

Foto: zleva Martin Fusek, Erik de Clercq, Jitka Pánek Jurková

Foto: zleva Tamara Katuščák, Erik de Clercq, Iva Křenová, Jana Gyüreová (stážistky ZÚ Brusel)
