česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo LinkedIn logo

Zaměstnání má na Slovensku jen pětina Romů

(Archivní článek, platnost skončena 23.10.2022 / 02:00.)

Podle posledního sčítání obyvatelstva v roce 2011 žije ve Slovenské republice (SR) 403 tisíc Romů a podílejí se zhruba 7,5 % na celkové populaci.

První pokusy o integraci Romů začaly v tehdejším Československu v roce 1958, kdy byl přijat zákon o usídlení kočovného obyvatelstva. Integrace Romů na Slovensku po 60 letech je stále na poloviční cestě. Dokazuje  to mimo jiné skutečnost, že mezi nimi je 40% nezaměstnanost. Ze statistických údajů vyplývá, že zaměstnání má pouze pětina Romů. Za poslední dekádu sice zaměstnanost Romů roste, ale velmi pomalu.

Světlou výjimkou úspěšné integrace je například obec Spišský Hrhov nedaleko Levoče, kde nezaměstnanost mezi Romy dosahuje „pouze“ 15 %. Ve Spišském Hrhove žije více než 1.600 obyvatel. Podle starosty obce Vladimíra Ledeckého zde byla dříve mezi Romy stoprocentní nezaměstnanost, neplatili daně a žili v chatrčích. Jedinou cestou z permanentní chudoby bylo najít Romům práci, protože je nikdo nechtěl zaměstnat.

Hlavním cílem vzniku firmy bylo podle starosty Ledeckého dát Romům práci a zároveň zajistit životnost firmy. Ta nejprve zaměstnala ty nejšikovnější Romy. Obecní firma se věnuje rozvojovým projektům v obci. V minulosti například postavila koupaliště, profesionální posilovnu nebo pěstitelskou palírnu. Postupně dostali šanci všichni. Hodně Romů následně dostalo práci i jinde než v obecní firmě. Pracující Romové si postavili cihlové domy, opustili chatrče, mají teplou vodu i elektřinu. Při nedávné návštěvě předsedy vlády SR Petra Pellegriniho v obci za přítomnosti generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjorna Jaglanda byl starosta obce Vladimír Ledecký pochválen za vznik obecní firmy.

Nejvíce Romů žije v SR v Banskobystrickém kraji, kde jejich podíl na celkové populaci dosahuje 25 %. Podobný podíl je rovněž v Košickém kraji (24 %) a Prešovském kraji (23 %).

Pro srovnání v západní části Slovenska je podíl Romů na celkové populaci minimální: Bratislavský kraj (2 %), Žilinský kraj (2 %), Trenčínský kraj (4 %), Trnavský kraj (7 %) a Nitranský kraj (13 %).

Podle bývalého vládního zmocněnce pro romské komunity Petra Polláka se nedaří moc pomáhat Romům v jiných oblastech SR. Úspěšný příběh z obce Spišský Hrhov je spíše ojedinělý, ale není jediný. Dle vyjádření vládního zmocněnce žádný úspěšný příklad integrace Romů v SR nepřinesla legislativa a slovenská vláda dosud nepředložila žádný zákon na pomoc chudým Romům.


Vypracoval: Jaroslav Remeš - rada, Velvslanectví ČR v Bratislavě