Slovensko snižuje daně pro menší firmy
23.09.2019 / 11:00 | Aktualizováno: 23.09.2019 / 11:25
(Archivní článek, platnost skončena 23.09.2023 / 02:00.)
Dlouhodobě kritizované vysoké daňové zatížení firem na Slovensku se poměrně razantně sníží ze současných 21 % na 15 %. Slovenský parlament tak rozhodl několik měsíců před volbami v období klesající výkonnosti slovenské ekonomiky a prohlubujícího se deficitu veřejných financí. Snížení sazby daně z příjmu právnických osob by mělo přispět ke zlepšení podnikatelského prostředí na Slovensku.
Jedna z největších změn v daních na Slovensku za poslední roky byla v Národní radě SR (NR SR) schválená dne 18. 9. 2019. Tím, že návrh na snížení daně z příjmu právnických osob byl předložen jako poslanecký návrh, neproběhla k předloženému návrhu odborná diskuse a součástí návrhu ani nebyl podrobný dopad na státní rozpočet.
Původní návrh novely zákona o dani z příjmu právnických osob, který koaliční strana Slovenská národní strana (SNS) předložila do NR SR již dříve, počítal se snížením daně z příjmu právnických osob ze současných 21 % na 15 % pro všechny firmy. Upravený a schválený návrh SNS se týká pouze firem s ročním obratem do 100 tis. EUR.
Poslanci NR SR zároveň schválili rozšíření snížené sazby daně z příjmu i na samostatně výdělečně činné fyzické osoby (živnostníky) taktéž s ročním obratem do 100 tis. EUR.
Nová 15% daň z příjmu právnických osob a živnostníků bude na Slovensku platit od 1. ledna 2020. Tato změna se tedy týká až zdaňovacího období roku 2020. Reálně se projeví na příjmech státního rozpočtu až v roce 2021.
Dotčený okruh firem i živnostníků sice tuto významnou změnu vítá, nicméně zástupci slovenských podnikatelů upozorňují, že tento postup není spravedlivý vůči všem firmám a narušuje princip rovnosti. Velikost firmy není podle nich dostatečným kritériem pro odůvodnění nižší daně.
Dopad snížené sazby daně na státní rozpočet není přesně vyčíslen. Odhaduje se, že u právnických osob by to mělo představovat výpadek cca 40 mil. EUR a u živnostníků cca 17 mil. EUR. Nemělo by se tedy jednat o výraznější dopad na státní kasu.
V současné situaci, kdy ministr financí Slovenska otevřeně připouští zpomalení ekonomického růstu v nejbližších letech, může i takový daňový výpadek negativně ovlivnit ekonomiku.
Autor: Hildegarda Horská - ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Bratislavě