česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo LinkedIn logo

Příležitosti v dřevozpracujícím průmyslu na Slovensku

(Archivní článek, platnost skončena 26.11.2022 / 01:00.)

Lesy ve Slovenské republice pokrývají okolo 2 miliónů hektarů, což představuje cca 40 procent z celého území. Zásoba dřevní hmoty dosahuje přes 396 mil. mᶾ. V návaznosti na rozvoj lesního hospodářství zde byl vybudován poměrně silný dřevozpracující průmysl. Jeho současná výkonnost představuje cca 7,3 % celkové průmyslové výroby na Slovensku.
 

Příležitosti v dřevozpracujíícm průmyslu na Slovensku

Příležitosti v dřevozpracujíícm průmyslu na Slovensku

Hospodářská krize před deseti lety na delší dobu utlumila, až téměř zastavila, výkonnost dřevozpracujícího průmyslu na Slovensku. Až v letech 2016 a 2017 se tento resort, postaven zejména na domácí obnovitelné surovině, začíná vracet zpět ke své předkrizové výkonnosti.

Dlouhotrvajícím problémem zdejšího lesnicko-dřevařského byznysu byly a ještě stále jsou poměrně vysoké vývozy surového dřeva. I přesto, že v roce 2017 se tento vývoz snížil o 18 %, vloni SR do zahraničí vyvezla víc než pětinu domácí těžby v celkovém objemu 9,4 milion kubíků. Zároveň kvůli nedostatku dřeva musely dřevozpracující firmy na Slovensku dovézt ze zahraničí milión kubíků dřeva. Objem zpracovávaného dřeva na Slovensku se však již postupně zvyšuje. V roce 2017 bylo zpracováno až 8,3 milión kubíků dřeva. Exporty surového dřeva ze Slovenska jsou i výsledkem toho, že zdejší dřevařství stojí ve značné míře pouze na jednodušších výrobách bez vyšší přidané hodnoty. Slovensku, jako zemi s velkým lesním bohatstvím, chybí výrobci dýh z nejkvalitnějšího dřeva i výrobci dřevovláknitých desek z méně kvalitního dřeva.

Na obrovský nekontrolovaný dřevařský byznys zdejších obchodníků nejvíce doplatil nábytkářský průmysl. Ten nejenže dlouhá léta stagnoval, ale mnoho nábytkářských firem bylo nuceno z důvodu nedostatku vhodné suroviny, případně výrazně předražené, ukončit svojí činnost. Více než omezení exportu surového dřeva přispěl k nastartování nábytkářského průmyslu rozmach levných hypotečních úvěrů. Pozitivem pro další rozvoj nábytkářského průmyslu může být i růst domácí poptávky po nábytku. Ta je však zatím sanována především zahraničním dovozem.

Poptávka po nábytku úměrně roste se stále trvajícím boomem individuální výstavby rodinných domů, bytových komplexů i různých polyfunkčních budov. Nábytek je zároveň komoditou, která se zde jak v domácnostech, tak i ve veřejných - administrativních, zdravotnických apod. prostorech poměrně pravidelně obměňuje. 

Nejmladším odvětvím dřevozpracujícího průmyslu, ale zároveň nejvýkonnějším dle dosažených tržeb, je celulózo-papírenský průmysl. Právě tento průmysl může patřit k průkopníkům přechodu od lineární k oběhové ekonomice. Současný a z hlediska ochrany klimatu nezbytný trend vzdání se plastů výrazně přispívá právě k podpoře oběhové ekonomiky v oblasti celulózo-papírenského průmyslu.

Velký rozmach zažívá hygienický papírový byznys. Ten reprezentují především ružomberské papírny Mondi SCP, jejímž 49-procentním vlastníkem je slovensko-český podnikatel Milan Fiľa.

Na Slovensku existují vhodné podmínky pro rozvoj uvedených segmentů dřevozpracujícího průmyslu. I když ze začátku vznikalo na Slovensku mnoho soukromých pil na prvostupňové zpracování dřeva, z důvodu necitlivých výrubů a extrémních vývozů dřeva do zahraničí musely tyto pily pro nedostatek suroviny nutně zaniknout. V současnosti existuje právě poptávka po produktech dřevařské prvovýroby- řezivo, překližky, dýhy i dřevovláknité desky. Trvalá výstavba bytů, domů a kancelářských budov zase nutně vyvolává poptávku po nábytku. Tyto oblasti představují  potenciální možnosti pro podnikatelské aktivity na Slovensku.


Autor: Hildegarda Horská - obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví ČR v Bratislavě