česky 

rozšířené vyhledávání

Historie zastoupení ČR na Slovensku

Krátká historie budovy velvyslanectví

Bratislava, Hviezdoslavovo námestie 8

Budova na jižní, dunajské straně Hviezdoslavova náměstí, v níž se nachází Velvyslanectví ČR, byla postavena jako měšťanský obytný dům v 60. letech 19. století. Na základě některých architektonických detailů původního domu se usuzuje, že byl postaven podle projektu prešpurského stavitele a architekta Ignáce Feiglera ml. (1820 - 1894) přibližně v době, kdy I. Feigler budoval nedaleké hotely Zelený strom (dnes Carlton) a National (Nemzeti Száloda a později Savoy). Po první světové válce vzala při přestavbě za své původní ozdobná fasáda a z rizalitů v prvním patře byly odstraněny původní arkýře. Přízemí budovy ještě donedávna sloužilo jako poštovní úřad a jako pošta je budova stále ještě vedena na řadě map Bratislavy.

V letech 1999-2001 prošla budova rozsáhlými a zásadními stavebními úpravami - bylo přistaveno druhé patro a podkroví o dalších dvou patrech pod novou mansardovou střechou. Přestavba proběhla na základě návrhu bratislavské Architektonické kanceláře Bouda a Masár. Velvyslanectví ČR v tomto domě bylo slavnostně otevřeno dne 22. března 2001.

Po rozpadu československé federace a vzniku samostatné České republiky bylo Velvyslanectví ČR na Slovensku nejprve provizorně umístěno v objektu v Panenské ulici, pak se přestěhovalo do pronajaté budovy v Ulici 29. augusta.

České centrum sídlilo po svém vzniku v roce 1994 v bývalém V-klubu na Náměstí SNP, do září 2007 sdílelo společně s Velvyslanectvím ČR budovu na Hviezdoslavově náměstí 8, poté působilo ve vlastních prostorách v bratislavském Starém Městě, v ulici Na vŕšku 1 a od března 2010 se opět vrátilo do budovy velvyslanectví.