
Profesoru Miroslavu Petříčkovi byla Vysokou školou výtvarných umění v Bratislavě udělena dne 15. 10. 2024 čestná hodnost „Doctor honoris causa“
18.10.2024 / 16:17 | Aktualizováno: 18.10.2024 / 16:37
Filozof a teoretik výtvarného umění Petříček uspořádal při té příležitosti zajímavou přednášku.
Při příležitosti oslav 75. výročí založení Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě (VŠVU) byla dne 15. 10. - v rámci slavnostního zasedání Umělecké rady VŠVU – udělena českému filozofovi a teoretikovi umění, prof. Miroslavu Petříčkovi, čestná hodnost „Doctor honoris causa“ (Dr.h.c.). Petříček ocenění obdržel z rukou rektorky VŠVU, doc. Mgr. Bohunky Koklesové. Druhou oceněnou osobou při této příležitosti byla historička a kritička umění Edit András, PhD. z Maďarska. Oba laureáti byli oceněni nejen za své „svobodné a tvořiví uvažování, ale i vzhledem k jejich dlouhodobé odborné reflexi slovenského umění jako součásti středoevropského prostředí, neméně důležitého pro VŠVU“, jak tato instituce sama uvádí.
Značný zájem o Petříčkovy názory (nejen) na umění dokládá i nabitý přednáškový sál VŠVU při jeho přednášce, kterou Miroslav Petříček uspořádal v předvečer slavnostního udělení ceny. Obrovský zájem je i o jeho publikace, včetně zatím poslední knihy Slovo a obraz, která vyšla v roce 2019 ve druhém, upraveném vydání. Český filozof Miroslav Petříček ve svých krátkých esejích jasně a srozumitelně vysvětluje základní pojmy a problémy typické pro současné filozofické uvažování. Text doplnil svými ilustracemi slovenský výtvarník Rudolf Fila. Podle kritiků jde o „jedinečnou publikaci, v níž výtvarná složka doplňuje texty o další rozměr a kde je přitom zachována autonomie jak slova, tak obrazu a zároveň se v něm neoddělitelně obě složky podílejí na komplexním zážitku z četby a vnímání filozofických otázek“.
Přednášky se za ZÚ zúčastnila 1. tajemnice Eva Reinöhlová a za České centrum Bratislava jeho ředitelka Monika Koblerová.