português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ondřej Kašina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ZÚ Brasília v rámci CZ PRES připravil ve spolupráci s DEU webinář o příležitostech v BFR

V rámci aktivit spojených s výkonem CZ PRES EU připravil ZÚ Brasília dne 24. srpna 2022 v prostorách Delegace Evropské unie v Brasília webinář s cílem informovat české podnikatele a nových příležitostech k exportu, investicím a kooperacím v kontextu současného složitého globálního vývoje ekonomiky a obchodu.
 

Aktuální vývoj brazilské ekonomiky a jeho prognózy vysvětlil ředitel Odboru analýz brazilské Národní průmyslové konfederace (CNI) Marcelo Azevedo. Uvedl, že v roce 2022 se brazilská ekonomika rozvíjí nadějně a odhad růstu HDP za rok 2022 je 1,4 %. Ještě důležitější je, že se daří vytvářet nová pracovní místa a roste zaměstnanost. Brazilská vláda přijala spolu s Národním kongresem legislativní opatření v zájmu snížení inflace, zejména v oblasti energie a pohonných hmot. Tyto kroky již přinášejí úspěchy, protože odhad roční míry inflace v Brazílii je pouze na úrovni 6,6 %.

Informace o nových příležitostech v Brazílii dále upřesnila představitelka brazilské agentury na podporu investicí APEX Deborah Hanna.

Uvedla, že Brazílie je šestým nejvýznamnějším příjemcem zahraničních investicí ve světě a v roce 2022 tyto investice mají narůstající trend. Dále sdělila, že Brazílie věnuje rovněž pozornost udržitelnému rozvoji. 46 % energie získává BFR z obnovitelných zdrojů a je třetím největším producentem obnovitelné energie ve světě. Rovněž je BFR třetím největším příjemcem zahraničních investicí do sektoru obnovitelných energií.

Zdůraznila, že agentura APEX je připravena případné zájemce o investice z ČR bezplatně informovat o všech důležitých podmínkách, doporučit vhodné umístění investicí i pomoci při jednání s federálními i úřady i vlády jednotlivých států BFR.  

V průběhu webináře promluvil rovněž vedoucí Odboru Amerik MPO ČR Jan Chmelík, který rovněž představil stručnou prezentaci o významu Brazílie pro exportní zájmy ČR.

Z české strany se zúčastnili podnikatelé různých oborů a rovněž zástupci výzkumných institucí.

Autor: Ondřej Kašina, ekonomický rada Velvyslanectví České republiky v Brasíli