Tisíc tváří Amazonie v Moravském zemském muzeu v Brně
20.05.2024 / 09:56 | Aktualizováno: 08.06.2024 / 10:21
Dne 16. května 2024 proběhla v pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea v Brně inaugurace rozsáhlé výstavy Tisíc tváří Amazonie.
Slavnostního otevření výstavy se účastnil ředitel muzea Jiří Mitáček, primátorka Statutárního města Brna Markéta Vaňková, v zastoupení rektora Masarykovy univerzity Brno její prorektor Petr Suchý, velvyslanci Brazílie, Peru a Salvadoru v České republice a velvyslankyně ČR v Brazílii Pavla Havrlíková. Ti zároveň a společně s ministrem kultury České republiky Martinem Baxou poskytli výstavě záštitu.
Výstava Tisíc tváří Amazonie je jedním z výstupů projektu Centra jazykového vzdělávání MUNI Brno v rámci unikátního projektu EPSULA, jehož cílem je poskytnutí nevšedního pohledu na původních kultury Velké Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel. Jedná se především o sebeprezentaci, což znamená, že se příslušníci místních etnik na její přípravě významnou měrou podíleli. Výstava se zaměřuje na kulturu, chápání přírody, mytologii, zvyky a rituály, fotografie a dokumentární snímky doplňuje rozsáhlá sbírka předmětů denní potřeby, zbraní, artefaktů, oděvů i živých zvířat. Pro děti je určena interaktivní část výstavy
Koordinátorkou celého projektu a koordinátorkou výstavy se stala prof. Athena Alchazidu, hispanistka z CJV MUNI Brno,. V první fázi se projekt zaměřil především na původní etnika Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely a Brazílie.
Dalšími partnery projektu jsou Národní muzeum - Náprstkovo muzeum, Teiresiás – Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky z MUNI, Fakulta informatiky MUNI, ZUŠ Smetanova Brno, Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno a a ZOO Brno. Ze zahraničí Universidad del Azuay, Universidad Politécnica Salesiana z Ekvádoru, Universidad Cienitífica del Sur z Peru a Bournemouth University z Velké Británie.
Velvyslankyně Pavla Havrlíková v inauguračním příspěvku připomněla dosavadní spolupráci se Statutárním městem Brno, Muzeem města Brno a TIC Brno, jejímž výsledkem je již několikátým rokem projekt s ústředním bodem, výstavou Vila Tugendhat. V návaznosti na cestu rektora a prorektora MUNI do Latinské Ameriky se v letošním roce rozvíjí spolupráce s brazilskými univerzitami v Campinas a Rio de Janeiro a v oblasti architektury pak spolupráce univerzity hlavního města Brasília UnB s VUT Brno. Zmíněn byl také Brasilfest, konaný od roku 2019 z iniciativy tehdejšího radního pro kulturu Marka Fišera.
Foto: statutární město Brno